Zika Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır

ZİKA VİRÜSÜ NEDİR, NASIL BULAŞIR?

Yayın Tarihi26 Mart 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Zika virüsü son senelerde oldukça popülerlik kazandı ve bunda biraz da virüsün giderek daha fazla ülkede görülmesi pay sahibi diyebiliriz. Dolayısıyla zika virüsü nedir, zika virüsü nasıl bulaşır sorularına da bir cevap vermek gerekli çünkü bu virüsü taşıyan bireylerin çocuk sahibi olmaları halinde mikrosefali adı verilen bir rahatsızlığın bebekte ortaya çıkma ihtimalinin çok yüksek olması, ona karşı bilhassa çocuk sahibi olmayı düşünenlerin dikkatli olmasını gerektiriyor. Peki nedir bu zika virüsü diyorsanız hemen eldeki verilere bir göz atalım.

1900’lü yılların ortalarından itibaren Güney Amerika kıtasındaki bazı hayvanlarda görülen bu virüs, daha sonraları sivrisinekler aracılığıyla insanlara bulaşmaya başladı ve insanların da bunu kendi aralarında bulaştırmaları neticesinde dünyanın bazı bölgelerinde ciddi bir zika virüsü tehdidi baş gösterdi. Zika virüsü kas zayıflığı, felç ve bazı diğer dikkat çekici belirtilere sahip olabilse de, virüse yakalanmış olanların sadece beşte birinde belirtiler ortaya çıkıyor ve diğerleri virüsle birlikte sorunsuzca yaşamaya devam ediyorlar. Ta ki çocuk sahibi olmak istedikleri an gelene kadar.

Zika virüsünü taşıyan sivrisineklerin ülkemizde yaşam alanları bulunmuyor ancak diğer kıtalardan gerçekleşecek olan göçler sebebiyle gelecekte ülkemize gelmeyeceklerinin de garantisi yok. Ayrıca bu virüsü taşıyabilecek olan başka sivrisinek tipleri de bulunuyor. Çünkü virüs kanla taşınıyor ve sivrisineklerin de kan emen sinekler olmaları onları temel taşıyıcı haline getiriyor.

Zika virüsü gebe kadınlara bulaştığında veya virüsü hali hazırda taşıyan kadınlar hamile kaldıklarında, bebeklerinde mikrosefali adı verilen bir doğum kusuru ortaya çıkıyor ve bu sendrom neticesinde bebeğin tam beyin gelişimi mümkün olmadığı gibi kafatası gelişiminde şekilsel anlamda da bozukluklar mevcut oluyor. Dolayısıyla uzmanlar zika virüsünün yaygın olduğu Güney Amerika  kıtasına seyahat edenlerin 6 ay boyunca cinsel ilişkiye girmemelerini öneriyor. Zira rahatsızlık cinsel ilişki, hatta öpüşme ile bile yayılabiliyor ve yaşanan ilişkide gebelik elde edilmesi bebeği doğum anomalilerine karşı açık hale getiriyor.

Zika virüsü bir ila sekiz hafta içerisinde vücuttan atılmaktadır ancak erkeklerde bu sürenin on haftayı bulabildiği, bu nedenle her şeyi garantiye alabilmek için 6 ay beklenmesi gerektiğini belirtiyorlar. Hastalığın şu anda başarıyla uygulanan herhangi bir aşısı da bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.