Zeytinyağlı Pırasa Nasıl Yapılır Tarifi

ZEYTİNYAĞLI PIRASA NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi10 Aralık 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Pırasa tüketebileceğiniz en düşük kalorili besinlerden bir tanesi ve hem kendine has tadı hem de oldukça besleyici, doyurucu olması sayesinde kış aylarında kesinlikle tercih etmeniz gerekenler arasında bulunuyor. Lakin bu kadar yoğun vitamin içeriğine karşın pek çok kişi ona önyargılı bir şekilde uzak duruyor. Evinizde hazırlayabileceğiniz zeytinyağlı pırasa tarifimiz sayesinde bu lezzeti siz de deneme fırsatı yakalayacaksınız. Ev halkınızın ve misafirlerinizin ona bayılacağından eminiz. Dilerseniz hemen zeytinyağlı pırasa nasıl yapılır tarifimiz ile devam edelim.

Zeytinyağlı Pırasa Malzemeleri

  • Pırasa (altı adet)
  • Pirinç (iki yemek kaşığı)
  • Havuç (iki adet)
  • Portakal suyu (bir su bardağı, taze)
  • Limon suyu (bir adet limondan)
  • Zeytinyağı (altı yemek kaşığı)
  • Su (yarım su bardağı)
  • Tuz (bir çay kaşığı)
  • Toz şeker (bir tatlı kaşığı)

Zeytinyağlı Pırasa Nasıl Yapılır Tarifi

Zeytinyağlı pırasamızı yapmaya başlarken ilk olarak pırasalarımızın köklerini ve dışlarındaki kabuğu ayırıyor, daha sonra onları bolca bir suda yıkadıktan sonra verev kesim yapıyoruz. Bilmeyenler için söyleyelim, verev kesim hafif çapraz bir şekilde yapılan kesime deniliyor ve yemeğin tadı esas bu şekilde ortaya çıkıyor, ayrıca yemeğin sunumunu da daha güzel bir hale getiriyor.

Bunun ardından havuçlarımızı da kabuklarından ayırıyoruz ve uzunlamasına bir şekilde ortadan ikiye ayırıyor, ardından pırasalar gibi verev kesim yaparak devam ediyoruz. Havuçlarımız da tamam olduğunda onları pırasalar ile birlikte geniş bir tencerenin dibine yerleştiriyoruz. Tenceremiz hazır olunca pirinçlerimizi de bol suda güzelce yıkıyor ve sularını süzüyor, ardından tenceredeki diğer malzemelerin üzerine eşit şekilde dağıtarak devam ediyoruz.

Pirinçler de tenceremize eklendikten sonra üzerine tuzumuzu ve toz şekerimizi güzelce serpiyor, onun da üzerine taze sıktığımız limon ve portakal suyunu güzelce ekliyor, en sonunda da normal suyumuzu ekliyoruz. Tüm malzemeler eklendiğinde hepsinin üzerine zeytinyağımızı da gezdiriyor ve daha sonra kısık ateşte yaklaşık olarak yarım saat boyunca kapağını kapatarak pişiriyoruz.

Yemeğimiz yarım saatin ardından pişmediyse beş on dakika kadar daha kısık ateşte pişirmeye devam edebilirsiniz. Sıcak olarak sunmak pek önerilmediği için en azından ılık ve tercihen de soğuk şekilde bu güzel yemeği misafirlerinize sunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.