Zeytinyağlı Enginar Yemeği Nasıl Yapılır Tarifi

ZEYTİNYAĞLI ENGİNAR YEMEĞİ NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi28 Şubat 2014 | YEMEK TARİFLERİ

Enginar aslında bulunabilecek en lezzetli sebzeler arasında yer alıyor ancak maalesef ülkemizde pek enginar yemeği kültürü mevcut değil ve bu nedenle bilhassa Ege Bölgesi haricinde pek bir yerde tüketilmiyor. Ancak doğru ve kararında yapıldığında parmaklarınızı yiyebileceğiniz enginar, aynı zamanda oldukça da besleyici ve bu nedenle hem kendiniz, hem de çocuklarınız için ideal sebzelerden birisi. Zeytinyağlı enginar yemeği olarak hazırladığınızda soğuk tüketebilmeniz sayesinde gün içinde hazırlayabilir ve akşam ailenize veya misafirlerinize de sunabilirsiniz.

Zeytinyağlı enginar malzemeleri

  • Enginar (dört adet)
  • Patates (bir adet)
  • Tuz (bir tatlı kaşığı)
  • Soğan (iki adet)
  • Zeytinyağı (bir çay bardağı)
  • Limon (iki adet)
  • Şeker (dört adet küp)

Zeytinyağlı enginar nasıl yapılır?

Zeytinyağlı enginarımızı yapmaya başlarken ilk olarak soğanlarımızı güzelce yıkadıktan sonra halka halka doğramamız gerekiyor ve daha sonra doğradığımız soğanları tenceremizin dibine olabildiğince güzel bir şekilde diziyoruz. Enginarlarımızı ise ilk olarak soyduktan ve ortalarında bir çukur kısım açtıktan sonra limon sularımızı kullanarak ovmamız gerekiyor. Bu işlem yapılmadan enginarlar lezzetli ve uygun yumuşaklıkta olmayacaklardır ve limonla ovalama kısmını atlamamanızı öneriyoruz.

Enginarlarımızın üst kısımları yani çukur olan kısımları yukarı bakmalı ve bu şekilde tencereye dizdiğimiz soğanların üzerine yerleştirmeliyiz. Bir yandan da patateslerimizi istediğimiz şekilde kesebilir ve daha sonra enginarların arasında kalan boşluklara doldurabiliriz. Pek çok diğer yemeğin aksine ilginç bir şeker kullanımına sahip olan enginarı yaparken, her enginar tanesinin üzerine bir adet küp şeker yerleştirmemiz icap ediyor.

Tüm enginarlarımızın üzerinde zeytinyağımızı da gezdirdikten sonra tenceremizi enginarlarımızın birazcık daha üzerinde kalacak kadar suyla dolduruyoruz. Tercihen belirttiğimiz kadar ya da istediğiniz kadar tuzu da ekledikten sonra enginarımızı yüksek ateşte pişirmeye başlıyoruz. Fakat pişirmenin yarısını yüksek yarısını kısık ateşte gerçekleştirirseniz çok daha güzel bir tat yakalayabilirsiniz.

Tenceremizin içerisinde çok az bir su kalana kadar pişirmeye devam ediyoruz ve ardından ocaktan aldığımız tenceremizin içinden tüm enginarları bir kaba alıyoruz. Kaba aldığımız enginarlarımızın üstteki çukur bölümlerine tencerenin dibinde kalmış olan tüm diğer malzemeleri toplayarak güzelce yerleştiriyoruz.

Dolapta soğuttuktan sonra artık zeytinyağlı enginarlarımızı servis edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.