Zeytinyağının Faydaları Nelerdir

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi21 Mart 2018 | BESLENME

Zeytinyağı binlerce yıldır insanlığın hizmetinde ve keşfedildiği günden bu yana çok çeşitli amaçlar için kullanılıyor. Yemeklere katılmaktan tutun da antik tedavilerin içeriğine kadar kendine yer bulmayı başarmış olan zeytinyağının faydaları elbette tahmin edebileceğiniz gibi saymakla bitmiyor. Hem vücudumuzun iç işleyişi hem de cilt ve saç bakımı gibi önemli konularda ciddi faydalar barındıran zeytinyağı, hayatımızda bulundurmamız gereken bir madde diyebiliriz.

Zeytinyağının en geniş tüketim alanı tabii ki yemeklere ve salatalara onu ekleyebilme imkanı. İçerisindeki bol miktardaki K ve E vitaminleri, ayrıca potasyum, sodyum, demir ve kalsiyum mineralleri açısından zengin yapısı, onu vücudumuzun temel mekanizmaları için bir hayli önemli hale getiriyor.

Sindirim sistemimizi çalıştırma konusunda destekleyici bir özelliğe sahip olan zeytinyağı, bilhassa bağırsak hareketlerini hızlandırması ve antioksidanlar ile bağırsakların temizlenmesine yardımcı olması sayesinde pek çok sindirim sorunundan kurtulmamızı sağlıyor. Bunun yanında kan şekerini düzenleyebilmesi sayesinde diyabet hastalarının da günlük rahatsızlıklarından bir nebze sıyrılmalarında katkı sağlayabilmekte.

Hem kolesterole karşı iyi bir düzenleyici olması, hem de karaciğerimizi pek çok zararlı serbest radikalden koruyabilmesi sayesinde genel sağlığımızı da iyi anlamda etkilemektedir. Vücudumuzun filtresi görevini gören karaciğerimiz, gün içerisinde neredeyse tüm zararlı maddeleri toplamakta ve onları ayıkladıktan sonra başka maddelere dönüştürerek vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Kemiklerin kalsiyum emilimini arttırabilen zeytinyağı, aynı zamanda kemiklerdeki sertleşme ve kireçlenmelerin de önüne geçerek kırılmalara, ağrılara ve diğer kemik kaynaklı rahatsızlıklara engel olur. Bilhassa kadınlarda kemik erimesi gibi sorunların ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olması sebebiyle zeytinyağı tüketimi uzmanlar tarafından öneriliyor. Zeytinyağının meme kanserini önleyici etkisi de onun kadınlar tarafından tercih edilmesi gerektiğinin bir diğer işareti.

Elbette saçlarımız ve cildimiz de zeytinyağından nasibini alıyor. Cildiniz ve saçlarınız üzerine uygulayacağınız bir miktar zeytinyağı, bir süre beklendikten sonra yıkanmalı ve bu uygulama her gün kısa sürelerle devam ettirilmeli. Zeytinyağının hem teninize hem de saçlarınıza verdiği nem, kırışıkları, kırılmaları, lekeleri engelleyecek, cildinizin ve saçınızın gençleşmişçesine parlamasını sağlayacaktır. Dileyenler zeytinyağını biraz su ve balla karıştırarak bu uygulamayı yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.