Zerdeçalın Faydaları ve Diyetteki Yeri Nedir

ZERDEÇALIN FAYDALARI VE DİYETTEKİ YERİ NEDİR?

Alternatif tıpta, baharatların oldukça faydalı oldukları bilinmektedir. Fakat, her besinin tüketim miktarı önemlidir. Bu, zerdaçal için de geçerlidir. Zerdeçal, köriye sarı rengi verir ve bazı bölgelerde Hint safranı olarak da bilinir. Zerdeçal, sağlığımız için oldukça faydalı bir baharat türüdür. Zencefil köklerinden gelen zerdeçal ve diğer baharatların ana maddesi curcumin(kurkumin)dir. Özellikle, anti-inflamatuar(iltihap giderici) özelliği bulunmaktadır.

Curcumin Nedir ve Bedenimizi Nasıl Etkiler

Curcumin, günümüzde çok sık karşılaşılan ve çağın hastalığı olarak bilinen Alzheimer, Diyabet, Kanser gibi birçok hastalığa karşı koruma özelliğine sahiptir. Antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri kanser savaşçısı olarak kabul görmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu bu iki özelliğin kanser hücrelerini yavaşlattığı tespit edilmiştir. Curcumin, artrit gibi hastalıklardan korunma için de kullanılır.

Curcumin, Hindistan’da yetiştirilen ve zencefil köklerinden gelen baharatların ana etken maddesidir.

Anti-inflamatuar halk dilinde iltihap giderici özelliği bulunan gıdalar, baharatlar,  kemik ve eklem sağlığının da korunmasında önemli bir etkendir.

Zerdeçal, antiseptik ve anti mikrobiyal özelliklere sahip gıda ve baharatların en başında gelmektedir. Yaralanmalarda ve fiziksel travmalarda iyileşme sürecini hızlandırdığı görülmektedir.

Günümüzde yapılan çalışmalarda ise, Alzheimer hastalığına karşı da koruma özelliği olduğu belirtilmiştir.

Zerdeçalın besin değeri;

Zerdeçal bünyesinde, vitamin ve mineral, demir, magnezyum ve B6 barındırmaktadır. Her gıda için tüketim miktarı ne kadar önemli ise zerdeçal için de oldukça önemlidir. Az tüketilir ise bir fayda sağlanamayacağı gibi haddinden fazla tüketilmesi durumunda da zarar meydana getirebilmektedir. Toz zerdeçalın besin değerini, porsiyon miktarını özetlemek gerekirse;

Kalori(kcal) 354                                   A Vitamini 0 IU

Toplam Yağ 10g                                  B12 Vitamini 0

Kalsiyum 183 mg                                D Vitamini 0 IU

Kolesterol 0mg                                   C Vitamini 25,9 mg

Sodyum38mg                                     Demir 41,4mg

Potasyum2.525mg                            B6 Vitamini 1,8 mg

Karbonhidrat 65g                               Magnezyum 193 mg

Diyet Lifi 21g

Şeker 3,2g

Protein 8g

Peki, Diyette Zerdeçal Tüketmek Ne Kadar Önemli?

Zerdeçal, metabolizma üzerinde oldukça etkili bir besin maddesidir. Temel özelliklerini ve sağlığımızda ki etkisini saymak gerekirse, şu şekildedir;

  • Yağ metabolizmasındaki etkisi dolayısıyla vücutta ki aşırı yağlanmayı önler. Fazla yağ birikimini engeller.
  • Düzenli tüketildiği takdirde, mide ve bağırsak sağlığını korur.
  • Kan şekerini dengede tutar ve bu özelliği sayesinde yemek yeme isteğini bastırır.
  • Zerdeçal sayesinde metabolizma hızlandığı gibi sindirim hızı da artar, bu nedenle de yediğiniz yemekleri daha hızlı sindirir ve besinler daha hızlı ve basit bir şekilde emilmiş olur.
  • İçerisinde barındırdığı curcumin sayesinde spor sonrası yaşanması muhtemel olan kas ağrılarını keser ve spor sırasında ve sonrasında kasların yorulmasını geciktirir.

Zerdeçal Nasıl Tüketilmeli?

Her besinin bir tüketilme oranına sahip olması gibi zerdeçalda bir tüketim miktarına sahiptir. Az tüketilir ise bir fayda sağlamayacak çok tüketilir ise zarar meydana getirebilecektir. Bunun için uzmanlarında önerdiği zerdeçalın tüketim miktarı şu şekilde önerilmektedir.

Örneğin; Zerdeçal çay olarak tüketilecek ise gün içerisinde 3 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Ve tükettiğiniz zerdeçalın organik olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Zerdeçalı taze ya da kurutulmuş olarak tüketebilirseniz. 2 şekilde de tüketilmesinde etkili sonuçlar alınmıştır.  Anti enflamatuar özelliği bulundurduğu için mide asidini uyarması mümkün olan zerdeçal uzmanlar tarafından, reflü ya da mide rahatsızlığı yaşayan kişilerin tüketirken dikkatli olması gerektiği önerilmektedir.

Zerdeçal, her ne kadar diyet sırasında etkili olsada tek başına etkili olmayabilir. Bunun için mutlaka uzman bir kişiden size uygun diyet ve spor programı almanız tavsiye edilmektedir.

Kaynaklar  :

http://renklidiyet.com/zerdecalin-faydalari-ve-diyetteki-yeri-nedir

https://draxe.com/turmeric-benefits/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.