Zerde Nasıl Yapılır Tarifi

ZERDE NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi09 Ekim 2017 | YEMEK TARİFLERİ

Zerde tatlısı, bir saray tatlısı olduğu için kendine has özel bir tadının olduğu bir gerçek. Yüzyıllar öncesinden beri saraylarda misafirlere verilen bu özel tatlı, Osmanlı mutfağında da kendisine oldukça sağlam bir yer yapmış ürünlerden bir tanesi. Ancak maalesef onu çok fazla yerde tüketmek mümkün değil ve bu nedenle herkesin evde denemesi gereken tariflerden birisi olduğu da bir gerçek. Eğer misafirleriniz ve aileniz için denemediğiniz yepyeni bir tatlı sunmak isterseniz, onu kesinlikle sofranızdan eksik etmeyin deriz. Zerde nasıl yapılır tarifi ile sizlere bunu gerçekleştirmenin sade, kolay ve masrafsız bir yolunu aktarmaya çalışacağız.

Zerde Malzemeleri

  • Pirinç (yarım su bardağı, baldo)
  • Nişasta (iki yemek kaşığı)
  • Su (altı su bardağı)
  • Zerdeçal (bir çay kaşığı)
  • Şeker (bir buçuk su bardağı)
  • Kuş üzümü (iki yemek kaşığı)
  • Safran (bir tutam)
  • Çam fıstığı (bir yemek kaşığı)
  • Gül suyu (üçte iki çay bardağı)

Zerde Nasıl Yapılır Tarifi

Tatlımızı yapmaya bir gün önceden kısmen başlamamız gerekli diyebiliriz çünkü safranımızı gül suyumuzun içerisine ağzı kapalı bir kavanozda koymamız ve onu bir gece boyunca bekletmemiz gerekiyor. Böylece tatlıya rengini veren o güzel safranın aroması da gül suyuna geçerek güzel bir karışım oluşturacaktır.

Ertesi gün tatlımıza başlarken ilk olarak pirinçlerimizi üzerlerinde bulunan nişasta tamamen akana kadar güzelce yıkıyoruz. Pirincin altından akan su artık berrak olduğunda yıkama işlemi tamamlanmış demektir. Bunun ardından yıkanan pirinçlerimizi şekerimiz ve suyumuzla birlikte bir tencere içerisine alıyor, pişiriyoruz. Ancak pirinçler tamamen lapa haline gelene kadar pişmemeliler. Biraz yumuşayıp yenilebilir kıvama geldiklerinde yeterli demektir.

Şimdi nişastamızı bir çay bardağı içerisindeki suda çözdürüyoruz ve ardından pişmekten olan pirinçlerimizin üzerine güzelce döküyoruz. Nişastayı doğrudan içine dökmeyin çünkü o zaman topaklanma yapacaktır.

Tencereye en son gül suyumuzu, zerdeçalımızı ekliyoruz ve karışımı son bir defa daha karıştırıyoruz. Her şey eklendiğinde yaklaşık olarak beş dakika boyunca kısık ateş üzerinde pişmeli. Tatlımız piştiğinde hepsini servis kaselerine paylaştırıyoruz ve üzerine çam fıstıklarımız ve kuş üzümlerimiz ile süslemesini de yaptıktan sonra sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.