Zencefilin Faydaları Nelerdir

ZENCEFİLİN FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi03 Ağustos 2018 | BESLENME

Zencefil, genellikle asya ülkelerinde sıklıkla kullanılan bitkilerden bir tanesi ve mutfakta harikalar yaratmanıza fırsat tanıyabiliyor. Ancak kendine has ağır kokusu nedeniyle bizde yeterince tercih edilmediği de bir gerçek. Hem taze bitki olarak hem de toz baharat şeklinde satın alınabilen zencefil, sağlığa o kadar faydalı ki, günümüzde bazı ülke mutfaklarında giderek yaygınlaşma durumunda. Türkiye’de ise yavaş yavaş tanınıyor ve çeşitli yemeklerin içerisinde azar azar kendine yer buluyor. Zencefilin faydaları nelerdir diyenler için bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Zencefil amino asitler açısından çok zengindir ve bunun yanında magnezyum, potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum, demir, B6, B3 vitaminleri gibi vitaminler bakımından da hatırı sayılır bir düzeye sahiptir. Yani gün içerisinde almanız gereken pek çok mineral ve vitamin, zencefil üzerinden alarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Özellikle soğuk algınlığı, nezle ve grip vakalarında antik tıpta yoğunlukla kullanılan zencefil, ezildikten sonra doğrudan yutulabiliyor ve hem bağışıklık sistemini destekliyor hem de bakteri ve virüsler ondan direkt olarak etkileniyorlar. Kendine has güzel bir kokusunun olması ise hastalık dönemlerinde ağız ve mide kokusu problemleri yaşayanların kendilerini bu anlamda daha iyi hissetmelerine yardımcı oluyor. Eğer bu şekilde doğrudan tüketmeyi zor buluyorsanız onun çayını da hazırlayabilir ve böylece biraz bal ekledikten sonra keyifle tüketebilirsiniz. Balgam sökücü, ciğerleri rahatlatıcı özellikleri sayesinde tüm solunum yolu hastalıklarında güvenle kullanılabilir.

Sindirim sistemine de bir hayli destek olan zencefil, hem hazmı kolaylaştırıyor hem de bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlık gibi problemlerden kurtulmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca pankreas tarafından salgılanan sindirim enzimlerinin de artmasına sebep olarak sindirimin daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmesine imkan tanıyor.

Zencefilin kansere karşı etkileri ve antioksidan yapısı da ciddi bir dikkat çekiyor. Onun bu yapısının temelinde iyi bir anti-enflamatuvar ve antioksidan olmasının ciddi payı var. Lakin vücudun her alanına nüfuz etmekte zorlanması nedeniyle yumurtalık kanseri, kolon kanseri gibi bazı kanser tiplerine karşı etkili olurken, bazı kanser tipleri üzerinde herhangi bir etkisi yok.

Kandaki şeker düzeyini düşüren zencefil, böylece diyabet hastalarının da günlük olarak almaları gereken gıdalar arasına girebiliyor. Kolesterol üzerinde de benzer etkileri olduğu söyleniyor ancak bu konuda henüz yeterli araştırma mevcut değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.