Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer

YÜZDEKİ SİYAH NOKTALAR NASIL GEÇER?

Yayın Tarihi14 Kasım 2013 | KOZMETİK BAKIM

Hepimiz yüzümüzün olabildiğince güzel görünmesi için onun pürüzsüz, kırışıksız, sivilcesiz, lekesiz ve en önemlisi siyah noktasız olmasını isteriz. Zira siyah noktalar diğer kusurlara sahip olmasanız bile cildinizin oldukça kötü görünmesine neden olurlar ve bu durum da çekiciliğe büyük bir gölge düşürür. Her ne kadar siyah noktaları sıkarak çıkartmak mümkün olsa da bu hem uzun vadede iz ve lekelerin oluşmasına neden olacaktır, hem de sadece çok kısa süreli bir çözüm olacaktır. Dolayısıyla yüzdeki siyah noktalar nasıl geçer diyenler için daha kalıcı olabilecek yahut zarar bırakmayacak çözümleri araştırmaya çalıştık.

Elbette siyah noktalardan kurtulmanın en kolay yollarından bir tanesi onların oluşmalarına izin vermemekten geçmektedir. Siyah noktalar aslında tenimizdeki gözeneklerin oksitlenmesi ile oluşmaktadırlar ve dolayısıyla yüzünüzü düzenli olarak temizlemiyorsanız oluşmaları çok daha kolay olmaktadır. Çeşitli eczane ve kozmetik marketlerinde siyah noktalarla savaşta kullanabileceğiniz ve teninize zarar vermeyen yüz temizleme tonikleri bulunmaktadır. Kendi cilt tipinize uygun olan temizleme jelleri veya ürünlerini önerildiği kadar kullanarak siyah noktaların oluşumunu oldukça yavaşlatabilirsiniz.

Ancak yine de bir miktar siyah nokta oluşacaktır ve bu durum özellikle yağlı olan ciltlerde çok daha sık bir şekilde yaşanacaktır. Siyah noktalarınızı kendiniz sıkarak çıkarmaya çalışırsanız, hem derinizdeki damarlara hem de siyah noktanın bulunduğu bölgelerdeki deri hücrelerine zarar verirsiniz. Bunu uygulamak yerine, ılık bir suyla temizlediğiniz ve yumuşattığınız cildiniz üzerinde siyah nokta bantlarını kullanabilir ve çok daha doğal bir şekilde siyah noktaların ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Geçici de olsa etkili bir çözüm sunan siyah nokta bantları, eğer derinizdeki gözenekler büyük boyutluysa çok daha kısa süreli bir etki göstereceklerdir. Dolayısıyla bu tip vakalarda cildin yağ düzeyini ayarlayıcı kremlerin kullanımı ve bol bol su içilerek derinin yeterli su seviyesine ulaşması sağlanmalıdır. Bunu sağlamak için bir dermatologa görünerek cildinizi daha sağlıklı hale getirmenin yollarını aramalısınız. Cilt sorununuz çözülmedikçe siyah noktalarla olan savaşınızın gerçekten başarılı olması oldukça zordur.

Unutmamalısınız ki, siyah noktalar müdahale edilmediklerinde sivilceye dönüşebilmektedirler ve dolayısıyla daha fazla soruna neden olabilirler. Bu nedenle gerekli önlemleri alarak siyah noktaları daha oluşmadan engellemeli, yahut bir an önce onları deriye zarar vermeden ortadan kaldırmalısınız.

3 Responses to YÜZDEKİ SİYAH NOKTALAR NASIL GEÇER?

  1. Bahar diyor ki:

    siyah nokda

  2. Anonim diyor ki:

    benim yözömde cok benekler vardır bundan kurtlmak istiyorum hangi ilac kulana bilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.