Yumurtanın Faydaları Nelerdir

YUMURTANIN FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi09 Mart 2014 | BESLENME

Yumurta geleneksel olarak ülkemiz mutfağında en çok kullanılan malzemelerden bir tanesi olmasına rağmen maalesef yıllar içerisinde kolesterol barındırması nedeniyle modern şehirlerde bulunanlar tarafından giderek daha az tüketilmeye başlandı. Halbuki doğru miktarda tüketildiğinde kolesterol bakımından vücuda herhangi bir zararı bulunmayan yumurta, aynı zamanda en kaliteli ve besin değeri yüksek hayvansal gıdalar arasında da yer alıyor. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan direkt olarak yumurtanın faydalarından size biraz bahsedelim.

Vücudumuzun temel yapı taşı olarak hücrelerin güçlü bir şekilde varlığını sürdürebilmesi için hem bitkisel hem de hayvansal proteinlere ihtiyaç duyulmaktadır. Proteinlerin bazıları ise kendi vücudumuz tarafından üretilmektedir ancak hayvansal proteinlerin bitkisel olanlara göre çok daha kolay bir şekilde vücudumuz tarafından dönüştürülebilmesi nedeniyle et yemeyenlerin bile bir şekilde bu proteinlere ulaşması gerekiyor. Yumurta bu konuda kesinlikle kaçırmamanız gerekenler arasında sahip olduğu zengin protein ve yapıtaşları içeriği sayesinde sağlıklı ve dinç kalmanıza yardımcı olacaktır.

Bu zengin besin değerleri ve yapı taşlarını barındırması aynı zamanda cildinizdeki kırışıklıkların ortadan kalkması, saçlarınızın daha güçlü olması ve sağlıklı görünmeniz için de büyük bir etken olmaktadır. Dolayısıyla yumurtadan sağlığa zararlı olduğunu düşünerek kaçıyorsanız bir daha gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Sadece proteinler değil aynı zamanda vitaminler açısından da zengin olması ve neredeyse tüm vitaminleri barındırması nedeniyle yumurtanın bir vazgeçilmez olduğunu varsayabiliriz. Hatta, içerisinde C vitamini bulunmamasına rağmen vücuttaki C vitamini emilimini arttırması nedeniyle kış aylarında hastalıklardan korunmak için sürdürdüğünüz meyve diyetinize bir destek olarak kullanabilirsiniz.

Yumurta hakkındaki şehir efsanelerinden en büyüğü tabii ki kolesterol hastalıklarına sebep olduğunun düşünülmesidir fakat aşırı miktarlarda tüketilmediğinde ya da alerji olmadığında herhangi bir sağlık sorununa sebep olduğuna dair pek kanıt bulunmamaktadır. Tam tersi şekilde, doymamış yağ oranı oldukça yüksek olan ve kolesterolü sadece sarı kısmında bulunduran yumurtanın doğru yağ dengesini korumanızda yardımcı olacağına da hiç şüphe yok.

Özellikle gelişim döneminde olan çocukların ve gençlerin bu dönemde ihtiyaç duydukları yapıtaşlarını alabilmek ve büyümelerine devam edebilmek için yumurta gibi değerli bir besine ihtiyaç duyduklarını unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.