Yumurta Nasıl Saklanır

YUMURTA NASIL SAKLANIR?

Yayın Tarihi06 Haziran 2016 | BESLENME

Yumurta mutfaklarımızın temel besin maddeleri arasında bulunuyor ve dolayısıyla her eve düzenli olarak alınan bir gıda olduğunu söyleyebiliriz. Fakat aldığımız yumurtaların bozuk olup olmadığını öğrenmek ve onları doğru bir şekilde saklamak, sağlığımızı korumanın yanında yumurtanın besin değerlerinin de korunması açısından çok önemli.

Zira yumurtalara bulaşabilen bakteriler maalesef yemek zehirlenmeleri ve diğer hastalıklara sebep olabildiklerinden dolayı, onları en iyi şekilde korumak gerekiyor. ABD’de yapılan bir araştırma, soğuk şekilde saklanan yumurtaların, bakterilerden korunmada oda sıcaklığında kalmış yumurtalara göre daha zayıf kaldığını gösteriyor ve bu nedenle yumurtaların asla soğuk zincire sokulmamaları gerektiği belirtiliyor.

Bir diğer araştırma ise bunun pek de gözle görülür bir fark yaratmadığını, yumurtaya bakteri bulaşmasını engelleyecek şeyin gıdaların taşınmasında kullanılan araçların hijyeni ve saklama ortamı olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla yumurtayı nerede saklarsanız saklayın, dikkat edilmesi gereken en önemli konu onları sağlıklı ve temiz bir yerde saklamak. Hali hazırda pek çok üretici, yumurtlayan tavukları bakterilere karşı aşıladığı için, sanayi üretimi yumurtalarda bir bakteriye denk gelmek pek de mümkün değil.

Fakat yumurtaları zararlı canlılardan korumanın bir diğer yolu da mevcut. Özellikle de onları dolaba yerleştirmeden önce yıkayarak dışındaki pisliklerden arındırmak istiyorsanız, bunu yapmaya bir son vermelisiniz. Maalesef yumurtaları yıkamak, kabuğun üstündeki koruyucu katmanın kaybolmasına neden oluyor ve bu de yumurtaları dış bakteri ve parazitlere açık bir hale getiriyor. Hemen kullanmadan önce yıkamanız yeterli olacaktır.

Yumurtalarınızı en iyi şekilde saklamanıza rağmen bozulup bozulmadıklarını merak ediyorsanız, tek yapmanız gereken onları bir suya atmak ve batıp batmadıklarını kontrol etmek. Bozulan yumurtalar hafifledikleri için suyun üstünde kalırlar ve bu nedenle onları kenara ayırarak kullanmadan kurtulabilirsiniz. Dilerseniz yumurtayı kullanmadan önce bir kaba kırabilir, sarısının dağılıp dağılmadığına da bakabilirsiniz. Bozulmuş olan yumurtaların sarısı dağılacaktır ancak sağlam yumurtanın sarısı yekpare ve parlak bir şekilde kaba düşecektir.

Elbette yumurtalarda herhangi bir şekilde kırık ve çatlak olmaması, yumurtlama tarihi gibi bilgilerin bulunması ile güvenilir üreticilerden ürün almak, sağlık sorunları ile karşılaşmanıza engel olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.