Yumurta Buzdolabında mı Saklanmalı

YUMURTA BUZDOLABINDA MI SAKLANMALI?

Yayın Tarihi22 Mayıs 2017 | BESLENME

Yumurtanın nasıl saklanacağı konusu genellikle aile içerisinde bir konuşulup geçilen konular arasında yer alır çünkü yumurta buzdolabında mı saklanmalı yoksa dışarıda mı saklanmalı diye genelde sonuca ulaşmayan bir tartışma vuku bulur. Bu konuda uzmanların yaptıkları değerlendirmeleri ve önerileri bir araya getirerek nasıl davranmanız gerektiğine bir açıklama getirmeye çalıştık. Zira yumurtanın yanlış koşullar altında saklanması maalesef onun daha sağlıksız olmasına, bakterilerle dolmasına veya besin değerlerini kaybetmesine sebep olabiliyor.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, yumurtaların buzdolabında saklanmalarının aslında onlar için daha kötü olduğunu ve bu durumun özellikle salmonella adlı bakteriden yumurtaları korumakta daha başarısız olduğunu belirtiyor. Salmonella bakterisi insanlarda ölümcül sonuçlara sebep olmakta ve bu nedenle bilhassa tavuk ürünlerinde bulunan bu bakteriye karşı yumurtaları da korumak gerekmekte. Dairenin yaptığı açıklamaya göre, yumurtaları buzdolabında saklamak yerine dışarıda oda sıcaklığında son kullanma tarihi gelene kadar saklamak mümkün ve böylece yumurtanın kendine ait bakterileri savuşturan koruma sistemleri aktif bir şekilde kalabiliyorlar.

Lakin bazı uzmanlar bu görüşe karşı çıkıyorlar ve yumurtaların dolap dışında bir kaç saatten fazla bırakılmalarının bakterilere davetiye çıkardığını belirtiyorlar. Resmi bir kurum olan FDA’nın onayının bu konuda daha geçerli olacağını düşünürsek, yumurtalarımızı oda sıcaklığında saklamanın biraz daha mantıklı olacağını görebiliriz.

Bu konuda bir diğer husus ise yumurtaların yıkamaya ihtiyacı olup olmadığı. Pek çok kişi yumurtaları eve getirir getirmez onları dışlarında bulunan bazı artıklardan temizlemek için yıkama yoluna gidiyor ancak bu şekilde davrandığınızda yumurtanın dış katmanındaki koruyucu tabakayı alıp götürüyorsunuz. Dolayısıyla yumurtanın içerisine herhangi bir bakterinin girişine engel olan koruyucu katmanın yok olması, onu tehlikelere daha açık hale getiriyor. Eğer illa ki yumurtadaki bu pisliklerden endişe ediyorsanız, onları kullanmadan hemen önce yıkamanız ve çok bekletmeden kullanmanız daha doğru olacaktır.

Yumurtalarınızın taze kalıp kalmadıklarını kontrol etmeniz de çok kolay. Onları bir su içerisine atın ve suya batıyorsa taze, batmıyorlarsa bayattırlar. Ayrıca yumurtayı kırdığınızda sarısı hemen dağılıp kayboluyorsa yumurtalarınızı bayatlamış, sarısı parlak ve tek parça halinde duruyorsa tazedir demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.