Yoğurtlu Enginar Nasıl Yapılır

YOĞURTLU ENGİNAR NASIL YAPILIR TARİFİ

Bahar aylarının enginar sevenler tarafından büyük bir mutlulukla karşılandığı bir gerçek. Dolayısıyla enginarlı tarifleri de bir an önce öğrenmek ve bu güzel sebzeyi keyifle tüketmek için tüm fırsatlar önümüze serilmiş demektir. Lakin enginarla daha önce tanışmamış olanlar da bu sene bir değişiklik yapsınlar ve bu güzide sebzeyi değerlendirsinler. Sizler için yoğurtlu enginar nasıl yapılır sorusuna olabildiğince basit ve ekonomik bir şekilde cevap vermeye çalıştık. Ancak unutmayın ki tarifimizde yer alan istemediğiniz öğeleri çıkartabilir ve yerine sevdiğiniz bazı şeyleri de ekleyebilirsiniz. Zira enginar çeşitli süslemelere oldukça uygun bir yemek olarak karşımıza çıkıyor.

Yoğurtlu Enginar Malzemeleri

  • Su (iki su bardağı)
  • Enginar (dört adet)
  • Limon suyu (yarım limonun suyu)
  • Semizotu (bir demet)
  • Zeytinyağı (üç yemek kaşığı)
  • Yoğurt (bir buçuk kase, süzme)

Yoğurtlu Enginar Nasıl Yapılır Tarifi?

Yemeğimizi hazırlamaya başlarken ilk olarak yarım limonun suyunu geri kalan suyumuzun içerisine ekliyoruz ve suyun kaynamasını sağlıyoruz. Kaynattığımız limonlu suyun içerisine keyfimize göre doğradığımız enginarları ekliyor ve pişmek üzere bırakıyoruz. Bazıları yuvarlak parçaları tercih ederken bazıları biraz daha patates gibi bir kesimi tercih ediyor. Bu nedenle enginarı nasıl tüketmeyi seviyorsanız o şekilde kaynamaya bırakabilirsiniz.

Enginarlarımız güzelce haşlandıklarında onları sudan alıyoruz ve semizotlarımızı temizliyor, yaprak olan bölümlerini doğrayarak yemeğimize uygun bir hale getiriyoruz. Şimdi sırada süzme yoğurdumuz ile doğradığımız semizotlarımızı karıştırma vakti geldi.

Bu aşamada enginarları bir kaba dizebilir, üzerine süzme yoğurtlu karışımı güzelce dökebilirsiniz. Lakin daha homojen bir karışım istiyorsanız enginarları doğrudan süzme yoğurtlu karışım ile karıştırabilir ve her yanlarının yoğurda bulanmasını da sağlayabilirsiniz. İstediğiniz şekilde yoğurtlu enginarı hazırladıktan sonra üzerine son bir tur olarak zeytinyağı gezdirebilir ve tüketime hazır hale getirebilirsiniz.

Eğer bu halini çok sade buluyorsanız bir ufak tavada tereyağını kızdırın ve içerisine isot ve pul biber ekledikten sonra güzelce bir süre karıştırın. Hatta bu karışıma salça da ekleyebilir ve yemeği daha güzel hale getirebilirsiniz. Bazı tariflerde ceviz içi ile yapılan süslemeler de tercih ediliyor. Bu konuda tercih tamamen size kalıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.