Yoğurdun Faydaları ve Yararları

Yoğurdun Faydaları ve Yararları

Yoğurt Türk kültürünün en önemli besinleri arasında yer alıyor ve onun binlerce yıldır Türk boyları tarafından üretilip tüketildiği de bir gerçek. Hatta dünyadaki pek çok dilde, yoğurt kelimesi doğrudan o dile aktarılmış durumda ve bu da onun kökenleri konusunda bizlere bir fikir veriyor. Fakat yoğurdun faydaları ve yararları konusunda maalesef pek çok kişi yeteri kadar bilgiye sahip değil. Sizler için bu konuda bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik.

Öncelikle, yoğurdun en büyük özelliğinin bol miktarda faydalı bakteri içermesi olduğunu belirtelim. Öyle ki, yoğurt tüketimi bağırsak florasındaki faydalı bakterilerin adedinin ciddi anlamda artmasını sağlıyor ve bunun yanında zararlı bakterilerin gelişimine de engel oluyor. Bu faydalı bakteriler, besinlerin doğru sindirimi ve onların besin değerlerinin emilimi için çok kritik bir rol oynuyorlar. Bilhassa antibiyotik ilaç kullanımı sonrasında zarar gören bağırsak bakterilerinin yeniden bu ortama dönebilmeleri için bol bol yoğurt tüketimi uzmanlarca öneriliyor.

Yoğurdun bir diğer dikkat çekici özelliği ise, yağ yakımına çok iyi bir destek olması. Böylelikle kilosunu kontrol etmek veya kilo vermek isteyenler, daha fazla yağ yakma fırsatı elde edebiliyorlar. Özellikle yarım yağlı yoğurtlar bu konuda çok daha başarılı oluyorlar. Yoğurt, aç kalındığı zamanlarda bir kaç kaşık tüketildiğinde, yeme isteğini de bastırıyor ve bunun sayesinde kilo kontrolünü daha kolay hale getiriyor.

Bilhassa çocuklar ve ergenler, yoğurdun içeriğinde bulunan kullanılabilir kalsiyum düzeyinden dolayı, gelişimlerini desteklemek için onu tüketebilirler. Bunun yanında menopoz dönemini geçmiş olan ve bu nedenle kemik erimesi problemi ile başbaşa kalan kadınlar da kalsiyum desteği olarak yoğurt tüketebilirler. Sütün içindeki kalsiyumun aksine, yoğurdun içerisindeki kalsiyum vücut tarafından çok daha kolay bir şekilde emilebiliyor.

Folik asit, B12, B3, B2, B1 vitaminleri ve A vitaminine sahip olan yoğurt, ayrıca iyot, çinko, fosfor, magnezyum, potasyum ve kalsiyum bakımından da hayli zengin. Bu özelliği ile hem bağışıklık sistemini güçlendirebilen hem de antioksidan özellikler kazanan yoğurt, bilhassa bazı kanser türlerine karşı yüksek düzeyli koruma sağlıyor ve bunun yanında sindirim sisteminin tam performans ile çalışmasına yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.