Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir

YEŞİL MERCİMEĞİN FAYDALARI NELERDİR?

Yeşil mercimek bazı bölgelerimizde sıklıkla tüketiliyor ancak pek çok kişi onu pek beğenmediği gibi hiç yemeyenler bile mevcut. Dolayısıyla yeşil mercimeğin faydaları nelerdir sorusunu cevapladığımız zaman ona karşı biraz daha sıcak yaklaşacağınızı umuyoruz. Herkesin faydalanması gereken bu nadide besin, hem enerji kazanmanıza yardımcı olacak hem de pek çok konuda daha iyi beslenmenizi sağlayacak. Dilerseniz hemen eldeki bilgilere geçiş yapalım.

Yeşil mercimeğin en dikkat çekici yanı oldukça bol miktarda karbonhidrat barındırması ve bu sayede vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjinin oldukça büyük bölümünü karşılayabilmesi. Lakin düşük glisemik endeksi nedeniyle oldukça uzun sürede sindiriliyor ve bu sayede hem kan şekeriniz düzene giriyor hem de uzun süreyle tok hissedebiliyorsunuz. Gün içinde bir şeyler atıştırmaktan kurtulmak isteyenler yeşil mercimeğin bu özelliğinden faydalanabilirler. Karbonhidratların yanında çeyreğinin proteinden oluşması sayesinde protein alımınıza da katkıda bulunacaktır. Bilhassa et tüketmekten çekinenler ve vejeteryanlar yeşil mercimek ile aradıkları proteine ulaşabiliyorlar.

Folik asit bakımından bir hayli zengin olan yeşil mercimek, hem hamile kadınlar hem de kalp damar hastalıklarına sahip olanlar için ciddi bir alternatif oluyor. Ayrıca B vitamini ve aminoasitler açısından da ciddi bir orana sahip olan yeşil mercimek, esas faydasını haftada bir kaç defa tüketildiğinde gösteriyor. Onu hem sebze hem de et yemekleri içerisinde değerlendirerek oldukça geniş bir yemek skalası oluşturabilirsiniz.

Anne sütünü arttırıcı etkisi olduğu bilinen yeşil mercimek, kansızlık vakalarında da fayda sağlamakta ve böylece kadınlar için en temel besinlerden birisi haline gelmekte. Kan akışını hızlandırması, gözleri kuvvetlendirmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi sayesinde kendinizi daha iyi hissetmeniz de çok muhtemel.

Yapılan araştırmalar yeşil mercimeğin yavaş sindirilmesine karşın kabızlığa da çare olabildiğini gösteriyor. Sindirim sistemi üzerindeki bu güzel etkileri sayesinde şeker hastalığını da engelleyebilen mercimek, suyu kaynatılarak içilirse kas ağrılarının bire geçmesini sağlayabiliyor.

Yeşil mercimeğin gaz yapan etkisi pek çoklarını rahatsız edebilir ancak bunu önleyebilmek için tek yapmanız gereken onu pişirmeden önce ılık bir su içerisinde biraz şişirmek yahut yemeğin içerisine bir miktar kimyon eklemek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.