Yeşil Fasulye Nasıl Yapılır Tarifi

YEŞİL FASULYE NASIL YAPILIR TARİFİ

Yeşil fasulye yemeği, yapacak yemek bulamadığınızda değerlendirebileceğiniz en güzel tariflerden bir tanesi ve bu nedenle onu sofralarınızdan kesinlikle eksik etmemelisiniz. Onu neredeyse herkesin sevmesi, yüksek besin değeri ve soğukken tüketilebilir olması, ciddi bir avantaj kaynağı denilebilir. Ayrıca pilavın yanına da en az kuru fasulye kadar yakışıyor ve çocuklarınızın beslenmesinde de büyük bir öneme sahip. Dolayısıyla yeşil fasulye yemeği nasıl yapılır tarifimiz ile hemen devam edelim.

Yeşil Fasulye Malzemeleri

  • Yeşil fasulye (altı yüz gram)
  • Sıcak su (dörtte üç su bardağı)
  • Zeytinyağı (beş yemek kaşığı)
  • Domates (iki adet)
  • Toz şeker (yarım tatlı kaşığı)
  • Kuru soğan (bir adet)
  • Tuz (bir çay kaşığı)
  • Sarımsak (iki diş)

Yeşil Fasulye Tarifi

Yemeğimizi yapmaya başlarken ilk olarak soğanlarımızı yemeklik bir şekilde ince küpler olarak doğruyoruz. Soğanlar tamam olunca sarımsakları da küçük küçük doğruyor, ardından domateslerimizi de rendeleyerek devam ediyoruz. Eğer domatesleri yeterince küçük doğrayabiliyorsanız rende yerine doğrama da kullanabilirsiniz. Böylece biraz daha ağıza gelir halde olacaklardır.

Şimdi yeşil fasulyelerimizin kılçıklarını ayıklıyor, uçlarını da alıyoruz. Onları bir kaç parçaya böldükten sonra güzelce yıkıyor ve temizlenmelerini sağlıyoruz. Fasulyeler hazır olduğunda tenceremize zeytinyağımızı ekliyor, soğan ve sarımsaklarımızı ekleyerek hafif pembeleşme olana kadar malzemeleri kavuruyoruz.

Soğanlar doğru kıvama geldikleri zaman içlerine yeşil fasulyelerimizi de ekliyor, kavurmaya devam ediyoruz. Fasulyeler kısa bir süreliğine kavrulduktan sonra, tencereye tuzumuzu, şekerimizi ve domateslerimizi de ekliyor, sıcak suyumuzu da ekledikten sonra tencerenin altını kısıyor, kısık ateş üzerinde yarım saat kadar pişirerek devam ediyoruz.

Pişirme süresi elinizde bulunan fasulyenin tipine göre biraz daha az veya uzun sürebilir. Arada bir içinden birer tane alarak olup olmadıklarını kontrol etmeyi unutmamalısınız. Sıcak su yerine dilerseniz et suyu ve hatta et de kullanabilirsiniz ancak etli yapacak olursanız soğuk tüketilemeyeceğini, sıcak yenilmesi gerektiğini de unutmayın.

Eğer servisi biraz güzelleştirmek isterseniz, tabaklara dağıttığınız yeşil fasulyenin üzerine birazcık zeytinyağı gezdirebilir, maydanoz, dereotu gibi otlarla süslemeler yapabilirsiniz. Ancak öncesinde bir çorba ve yemeğin yanında da bulgur yahut pirinç pilavı sunmayı da unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.