Yeşil Çay Zayıflatır mı

YEŞİL ÇAY ZAYIFLATIR MI?

Yeşil çay zayıflatır mı sorusu yıllardır gündemimizde ve bazıları bunun pek de işe yaramayacağını söylerken, bazıları ise yeşil çayın mucizevi bir kilo verme etkisi olduğundan bahsediyorlar. İşin doğrusu nedir ne değildir diye araştırdık ve aslında herkesi memnun edecek bir çözümün mümkün olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla yeşil çayın zayıflatıcı etkilerine ve bunun şartlarına kısaca bir değinelim.

Yeşil çayın zayıflatıcı etkisini sağlayan iki farklı faktör mevcut. Bunlardan bir tanesi kahve kadar olmasa da içerisinde barındırdığı kafein miktarı. Zira kahvenin yağlı bir içecek olmasına karşın yeşil çayın bu yağdan yoksun olması ancak yine de kafeini taşıması, onu zayıflamak isteyenler için güzel bir seçenek haline getiriyor. Kafeinin zayıflatıcı etkisi ise metabolizmayı hızlandırmasından kaynaklanıyor. Hızlanan metabolizma daha fazla enerji harcıyor ve bu sayede zayıflama ve kilo verme konusunda bir destek unsuru haline geliyor.

Bunun yanında siyah çayın içerisinde bulunmayan pek çok antioksidan, yeşil çay içerisindeki varlığını sürdürebiliyor. Bu antioksidanların ise vücutta bulunan yağ asitlerinin parçalanması konusunda ciddi bir etkinliğinin olduğu keşfedilmiş durumda. Yani yeşil çay tüketmeye başlayarak aldığınız yağların vücutta parçalanması ve atılması yönünde ciddi bir destek sağlayabiliyorsunuz.

Elbette yeşil çayın doyma etkisi yaratan hormonların salgısını arttırması, daha az yemenize sebep oluyor ve bu nedenle dolaylı yoldan zayıflamak mümkün hale geliyor. Ancak tabii ki her üründe olduğu gibi yeşil çayda da ipin ucunu kaçırmamak, günde iki üç fincan ile onu sınırlandırmak gerekiyor.

Evet yeşil çayın ne kadar zayıflatıcı olduğundan bahsettik ancak bu etkilerin hiç birini ek bir çaba göstermiyorsanız görme imkanınız yok. Zira doğru bir beslenme programına sahip olmadan ve düzenli egzersizler yapmadan zayıflamak neredeyse imkansız. Yeşil çay bu konuda ciddi bir destekleyici oluyor ve diğer çabalarınızın sonuçlarını biraz daha kolay almanızı sağlıyor. Fakat tek başına ondan bir mucize beklemek ve sizi zayıflatmasını sağlamak biraz fazla kaçıyor. Bu nedenle gereksiz hayallere de kapılmamak gerekli.

Tabii ki siyah çay yerine daha sağlıklı bir alternatif olan yeşil çay zayıflamak istemeyen ancak sağlığını korumak isteyenler için mantıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.