Yenidoğan Sarılığı Nedir, Nasıl Geçer

YENİDOĞAN SARILIĞI NEDİR, NASIL GEÇER?

Yayın Tarihi01 Ocak 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Yenidoğan sarılığı olarak adlandırılan rahatsızlık toplumda oldukça sık görülüyor ve bu nedenle pek anne babanın bu fenomen ile karşılaşacağını söyleyebiliriz. Bebeğimizde gördüğümüz anda içimizi bir korku sarıyor ancak bu sarılık tipinin uzmanların takibinde öldürücü olmaktan çıkması sayesinde artık sarılık çok büyük bir rahatsızlık olmaktan çıkıyor. Yenidoğan sarılığı nedir, nasıl geçer diyenler için bu hastalığa dair tüm bilinenleri bir araya getirdik.

Yenidoğan sarılığı, henüz 28 günden daha genç olan bebeklerde %60 oranında görülüyor ve erken doğum ile doğmuş bebeklerde ise bu oran %80’lere kadar çıkabiliyor. Yani sarılığın bebeğinizde görülebilmesi için en kritik dönem kısaca ilk bir ay denilebilir. Bu sarılıkların çok büyük kısmı zararsız oluyor ve bir iki hafta içerisinde bebek kendiliğinden normal rengine geliyor.

Bilirubin adlı maddenin kanda gereğinden fazla bulunması ve bunun ciltte birikmesi ile kendini belli eden sarılık hastalığı, yeni doğmuş olan bebeklerin oldukça yüksek miktardaki alyuvarlarının parçalanması neticesinde bilirubinin yükselmesi ile ortaya çıkıyor. Çünkü bebek henüz anne karnındayken ortaya çıkan bilirubin maddesi, bebeğin kendi karaciğeri değil annesinin karaciğeri tarafından parçalanıyor ve doğumdan sonra bebeğin organları henüz tam kapasite işlev göstermediği için bilirubin parçalanma süreci sekteye uğrayabiliyor. Karaciğerin bilirubini yeterli hızda temizlemekte zorlanması ise kandaki oranının artmasına sebep oluyor.

Yenidoğan sarılığı bebeklerde ilk olarak göz ve yüz bölgesinde ortaya çıkar ve bilirubinin daha fazla artması halinde göğüs, karın, kollar ve bacaklar da bu sürece katılır. Bebeğin sarılığının tespit edilmesi güneş altında veya beyaz florasan lamba altında yapılırsa netice daha iyi bir şekilde ortaya çıkar çünkü sarı ışık ile bebeğin sarılığını tam olarak görmek mümkün olmayabilir. Eğer hala şüphe ediyorsanız bebeğinizin burnuna yahut karın bölgesine parmağınızla hafifçe bastırın. Böylece sarı rengi görmeniz çok daha kolay olacaktır.

Sarılığı tespit ettikten sonra doktorunuza danışmanız tedavide hangi sürecin takip edileceğini belirleme açısından çok önemli. Sarılık kesme olarak halk arasında adlandırılmış olan kocakarı tedavisini ise bebeğinizde denememeniz gerekiyor çünkü bu yöntemin bilimsel herhangi bir geçerliliği yok. Yenidoğan sarılığının bulaşıcı olmadığını da ekleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.