Yenidoğan Bebek Nasıl Uyumalı

YENİDOĞAN BEBEK NASIL UYUMALI?

Yenidoğan bebeklerin günlük hayatlarının büyük bir kısmı uykuda geçer ve henüz bizim dünyamıza alışmamış olan bebekler, uykuları sırasında oldukça hızlı bir şekilde gelişimlerini sürdürmeye devam ederler. Dolayısıyla onların her istedikleri anda uyumalarına müsaade etmek gerekir çünkü uyku eksikliği yaşayan bebeklerin büyüme hormonları daha az salgılanır ve bunun yanında zihin ve fiziksel gelişimlerinde de sıkıntılar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla yenidoğan bebek nasıl uyutulmalı sorusunun cevabını bilmek gerekiyor.

Öncelikle, bebeğinizin daima kendine ait bir beşikte uykuya dalması gerektiğini unutmamalısınız. Bazı anne babalar ona kıyamıyorlar ve hemen kucaklarına alarak orada uyumasına müsaade ediyorlar. Halbuki bebeğin en rahat olduğu uyku pozisyonu beşik içerisindeki kafanın hafif dönük olduğu sırt üstü pozisyondur. Zaten siz onu yatağına bıraktığınız anda kendi kendine bu pozisyonda uyumaya başlayacaktır. Dolayısıyla onun hangi şekilde uyuyacağına çok bir müdalede bulunma şansınız yok.

Eğer onu sizin yanınızda veya kucağınızda yatırmaya alıştırdıysanız ve artık beşiğe gidince huzursuzluk çıkarıyor, uyumak istemiyorsa, onun beşiğine kendi kullandığınız ve kokunuzun bulunduğu çarşaflarınızı serebilirsiniz. Bir kaç gün boyunca bu sizin kokunuza sahip çarşaflar içerisinde uyuduğu zaman, kendi beşiğine alışma süreci de tamamlanmış olacaktır. Bundan sonra onu kendi temiz çarşafları ile yatırmaya devam edebilirsiniz.

Bebeğin yaklaşık olarak altı ay süresince kendine ait bir oda yerine sizin odanızda uyuması da daha uygundur çünkü geceleri sürekli olarak onu emzirmek gerekecektir. Fakat bunu yaparken onu kendi yatağınıza almamalı, beşiğini kendi odanıza taşımalısınız. Yaklaşık olarak altı aydan sonra artık kendi odasına gidebilir lakin ilk başlarda o uyuyana kadar yatağın başında oturabilir, uyuduktan sonra kendi odanıza geçebilirsiniz. Odasına dair güven oluşturmanın en kolay yolu budur.

Bebeklerin uyuduğu ortamın kalitesi de onların uyku kalitesi ve sağlıkları hususunda belirleyici olacaktır. Dolayısıyla oda aşağıdaki niteliklere sahip olmalıdır:

  • Sessiz olmalıdır
  • Çok aydınlık olmamalı, tercihen karanlık olmalıdır
  • Eşyalar güvenli olmalıdır
  • Güneş almalıdır
  • Aşırı nem olmamalıdır
  • Sürekli hava esintisi olmamalı ama her gün havalandırılmalıdır
  • 20-25 derece aralığında bir sıcaklığa sahip olmalıdır
  • Gerekliyse sakin bir müzik dinletilebilir

Bunlara ek olarak, uyuması için ağzına emzik vermemelisiniz. Zira emziğin birincil görevi, bebeğin emme hissiyatının tatmin etmektir ancak emzikle uyuması bir süre sonra emziksiz uyumamasına sebep olacaktır. Emziğin ne zaman verilip ne zaman çıkarılacağının farkında olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.