Yeni Mezunlar Ne Yapmalı

YENİ MEZUNLAR NE YAPMALI?

Yayın Tarihi30 Mayıs 2017 | EĞİTİM

Okulunuzdan yeni mezun oldunuz ve kendinizi iş dünyasına atılmaya hazır mı hissediyorsunuz? O zaman bir dakika bekleyin ve kendinize yeni mezunlar ne yapmalı sorusunu sormayı unutmayın. Çünkü pek çok yeni mezun genç iş adamı ve iş kadını, maalesef iş dünyasına girdikten sonra bu soruyu kendine çok geç soruyor ve bu arada iş işten geçmiş oluyor. İş hayatında deneyimli olanlar genel olarak nelere dikkat edip etmemeleri gerektiği hususunda tabiri caizse “kaşarlanmış” oluyorlar lakin yeni mezunların bu konuda büyük hatalar yaptıkları da bir gerçek. Sizler için temel kuralları yeniden tekrar etmeye karar verdik!

Sosyal Medyanın Gücünü Unutmayın

Yeni iş hayatına giren arkadaşlarımız maalesef sosyal medya hesaplarını düzenlemeyi unuturlar. İş görüşmenizde ciddi, kariyerine değer veren, çalışkan bir insan olduğunuz izlenimini yaratmaya çalışırken, Facebook hesabınızdaki buna uygunsuz kaçacak tipte özel paylaşımlarınız maalesef hesabınıza göz atmayı unutmayacak insan kaynakları görevlisini rahatsız edecektir ve muhtemelen bundan haberiniz bile olmayacaktır. Hesabınızın olduğu gibi kalmasını istiyorsanız en azından dışarıya kapatmayı unutmamalısınız.

Nezaket İnsanın En Güçlü Silahıdır

İlk iş yerinizde size bir çömez gibi davranabiliyor olabilir, gereksiz işleri size kitliyor olabilirler. Bunun yanında size yardımcı olan ve duygularınızı anlayan iş arkadaşlarınız da olacaktır. Her iki kesime karşı da kesinlikle nezaketinizi elden bırakmamalı, böylece insanların gönlünü kazanmalısınız. Ayrıca haklı olduğunuz bir konuda kibarlığı elden bırakmanız, haklıyken haksız duruma düşmenize neden olacaktır ve sizi koruyabilecek insanları da sizden kaçıracaktır.

Sosyalleşmeyi Unutmayın

İlla ki iş yerinizdeki kişilerle can ciğer kuzu sarması olun demiyoruz. Ancak bazen yeni mezunlar işin iş olduğunu düşünerek buradaki diğer çalışanlarla çok kısıtlı bir iletişime giriyorlar. Bu durum ise genellikle pek çok iş yerinde yükselme kapılarının yüzünüze kapanmasına neden olacaktır. Samimiyetin dozunu çok abartırsanız insanlar sizi kullanmak isteyeceklerdir ancak çok soğuk olursanız da kendinizi çemberin dışında hissedeceksiniz. Ayarında bir sosyallik imkanını gözardı etmeyin.

Aceleci Olmayın, İşi Temelinden Öğrenin

Okuldan mezun olunca ilk farkedeceğiniz şey, okulda verilen eğitimin en az yarısının hiç bir geçerliliğinin olmadığı olacaktır. Dolayısıyla bir iş yerine girdiğinizde, ilk olarak işin temellerini kapmaya çalışın. Yeni mezun olduğunuza göre yönetici olmayacaksınız ve bu nedenle işin en basit noktalarından başlayarak gelecekte sizi yönetici yapacak temel konulara hakim olabilirsiniz. Bilhassa üretim sektöründekiler iş yerlerinin ürettiği ürünlerin tüm aşamalarında bulunmayı tercih etmeliler.

İşinizi Geliştirmeyi Unutmayın

Eski çalışanlar muhtemelen bu ilk işinizde size herşeyin nasıl yürüdüğünü göstereceklerdir. Ancak aklınıza size verilen işleri daha doğru ve daha hızlı yapmanın yolları geliyorsa bu hayali gerçeğe dönüştürmeyi unutmayın. Eğer bir kaç yöneticinizden destek alabilirseniz ve patronunuz da onaylarsa hızlı bir yükseliş trendine girebilirsiniz. Lakin tüm önerilerinizi de tek seferde harcamayın ve zamana yayarak iyileştirmelerde bulunun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.