Yeni Doğan Bebek Bakımı

YENİ DOĞAN BEBEK BAKIMI

Yayın Tarihi14 Ekim 2012 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebek sahibi olmak ve onu iyi, sağlıklı bir şekilde büyütebilmek ailelerin en büyük hayalleri arasında. Doktor kontrolleri, başvurulan rehber kaynaklar ve büyük çaba yeni doğan bebek bakımının en önemli parçaları arasında. Yine de bebeğinizin bakımında yanlış yapıp yapmadığınızı merak ettiğiniz noktalar varsa en temel yeni doğan bebek bakımı  bilgilerini kısaca derledik.

Emzirme Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emzirme bebeğiniz doğar doğmaz en geç bir saat içerisinde başlamalı ve düzenli olarak devam etmelidir. Kişisel hijyeninize dikkat etmeniz sahip olabileceğiniz zararlı bakterilerden bebeğinizi korumak için gereklidir.

İlk iki ay boyunca bebeğiniz her ağladığında emzirmeniz gerektiğini unutmamalı ve emzirme devam ettikçe süt üretmeye devam edeceğinizi aklınızda tutmalısınız. Daha fazla süt üretebileceğinizi düşünerek beslenme rejimizi değiştirmeniz, düzensiz şekilde şekerli ve tuzlu yiyecek-içecekler tüketmeniz bebeğinize yarardan çok zarar getirecektir.

Emzirme süreci boyunca stresten, yorgunluktan ve vücudunuzu gereksiz zorlamalardan uzak tutmalısınız. Vücut dengenizi bozabilecek her durum sütünüzü azaltabileceği gibi yeni doğan bebeğinizin gelişimine de etki edecektir.

Anne sütü bebeğinizin sadece bebekliğini değil tüm bir yaşamını etkileyeceği için sorumluluklarınıza dikkat etmeniz ve kesinlikle uymanız çok önemli.

Uyku Sırasında Oda Sıcaklığı Nasıl Olmalı

Düzgün bir uyku yeni doğan bebeğin hem beyin hem de diğer bölgelerinin gelişiminde büyük değer arzediyor. Uykusunu düzgün ve kesintisiz alabilmesi için bebeğinize en uygun koşulları oluşturmak ise sizin göreviniz. 22-24 derece sıcaklıklarda yer alan bir oda bebeğinizin rahat uykusu için ideal olacaktır. Daha soğuk veya daha sıcak bir oda hem bebeğinizi rahatsız edecektir hem de burun tıkanıklığı gibi nefesi zorlaştırıcı durumlar meydana getirecektir.

Yeni Doğan Bebeğin Banyo ve Temizliği

Bebeğinizin göbeği düştükten bir gün sonra banyo yapmaya başlayabilirsiniz. Su sıcaklığı vücut sıcaklığına uygun şekilde olmalıdır, yani 37 derece. İlk bir iki ay bebeğinizin her gün yıkanması cildinin gelişimi için yararlı olacaktır. Banyodan sonra bebe yağı ile yapılacak bir masaj bebeğinizin rahatlatacak ve kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Uzmanlar banyo sonrası pudra kullanımını ise kesinlikle önermiyorlar.

Ayrıca düzenli temizlik bebeğinizin cildindeki tıkanmalara karşı onu koruyacaktır ve ufak sivilcelerin oluşumunu da engelleyecek veya azaltacaktır.

2 Responses to YENİ DOĞAN BEBEK BAKIMI

  1. mstf diyor ki:

    site çok güzel. çok. güncellemesen bile öyle temel konular ki.. ama gündemde tutabilmek için güncellemek lazım. başarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.