Yemekten Sonra Yapılmaması Gerekenler

YEMEKTEN SONRA YAPILMAMASI GEREKENLER

Yemek yemek dünyanın en keyifli işlerinden bir tanesi ve karnımızı güzelce doyurduğumuz bir sofraya kimsenin hayır diyeceğini sanmıyoruz. Ancak yemekten sonra yapılmaması gerekenler konusuna da değinmeden geçmemek gerekiyor. Zira pek çok kadın ve erkek, yemeğin ardından temelde zararı olan şeyler yapmaya müsait ve bunlardan kaçınarak daha sağlıklı bir şekilde beslenmemiz ve hayatımızı devam ettirmemiz mümkün. Sizler için dikkat edilecek herşeyi yazmaya çalıştık.

Yemeğin ardından güzel bir uyku çekmek istediğinizi biliyoruz ancak maalesef bu pek de doğru bir iş sayılmaz. Çünkü dolu mide ile yattığınızda, midenizdeki besinleri sindirmek üzere varolan asit, yemek borunuza doğru hareket edecektir ve bu durum bir süre sonra reflü rahatsızlığı ile karşılaşmanıza neden olacaktır. Özellikle sık sık mide yanmalarından şikayet edenlerin pek çoğunda yemek sonrası uyku çekme davranışı olduğu gözleniyor.

Yemeğiniz bittiği anda çayınızın da önüne gelmesini muhtemelen seviyorsunuz ancak aslında bu da yanlış uygulamalardan birisi. Yemeğin üstüne çay içmeden önce en az bir saat beklemek gerekiyor çünkü yemeğin üstüne içilen çay, besinlerdeki demirin emilmesine engel olarak kansızlıkla karşılaşmanıza neden oluyor. Bilhassa kadınlarda bu durum çok daha dikkat çekici oluyor. Çayın yanında bir sigara yakıyorsanız bunun da pek iyi olmadığını belirtelim. Sigara aç veya tok nasıl olursa olsun her zaman zararlı maddeler arasında yer alıyor.

Yemek zamanından sonra duş almak ve banyo yapmak da kesinlikle önerilmiyor. Çünkü yemeğin ardından vücudumuzdaki kan akışı mideye yönlendiriliyor ve besinlerin sindirilmesi için harcanıyor. Lakin sıcak bir duş aldığınız vücudunuz bu ısıyı dağıtabilmek için kanı tekrar derinin çevresine çekerek mideye istenen kaynağı göndermiyor. Dolayısıyla sindirimde yaşanan sıkıntılar baş gösteriyor.

Meyve yemeyi de ana yemeklerden sonra çok seviyoruz fakat meyveleri sindirmek sandığınız kadar kolay değil. Bu nedenle vücudumuz yemeklerle birlikte onları sindirmeye çalıştığında zorlanıyor, meyvelerin sadece şekerlerini kana karıştırarak geri kalanını boşa veriyor. Yemekten iki saat sonra meyve tüketerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Ayrıca meyveleri yedikten sonra bir de çay içmek tüm besin değerlerinin boşa gitmesine neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.