Yazın Rahat Uyumak İçin Ne Yapmalı

YAZIN RAHAT UYUMAK İÇİN NE YAPMALI?

Yaz ayları bazı yörelerde geceleri çok rahat geçiyor ve adeta bir bahar havasında uyumak mümkün oluyor. Ancak özellikle batı ve güney kıyılarında yazın geceleri bile terletecek kadar sıcak oluyor ve bunun sonucunda pek de kaliteli bir uyku çekmemiz mümkün olmuyor.

Dolayısıyla yazın rahat uyumak için ne yapmalı sorusunu bir cevaplandırmak gerekiyor. Sıcak havalarda bile rahat uyumak sandığınız kadar zor değil ve sadece bir kaç temel noktaya dikkat etmelisiniz.
Yaz aylarındaki sıcaklık uykumuzu zaten bir nebze zorlaştırır ve engeller, uyanmamıza sebep olur. Lakin kilo problemleri olan bireylerde bu durum çekilmez hale gelir. Zira kilolar uykudaki solunumu direkt olarak engellemeye meyillidirler ve bunun sonucunda uyku kalitesini de düşürerek sıcak geceleri daha da problemli hale getirirler. Eğer kilonuz boyunuzun santimetre kısmındaki değerini aşıyorsa bu konuda bir şeyler yapmanız gerekiyor.

Ayrıca sigara içmek, alkol tüketmek ve yatmadan önce ağrı kesici veya kas gevşetici ilaçlar almak da aynı problemi ortaya çıkarırlar. Sigara solunum yollarını tahriş ederken, alkol kas hareketlerini baskılayarak solunumun kısmi olarak durmasına sebep olur. Ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler ise solunum yolunda gevşemelere sebep olarak solunum bozukluklarını ortaya çıkarırlar. Bu faktörlerin yaz aylarında tehlikeli olmalarının sebebi yoğun su kaybı ve ayrıca vücudun kendi dengesini kurmakta daha fazla zorlanması.

Yazın yatak odasında klima kullanımı genellikle çok önerilmez çünkü kişiler klimayı gerekli ayarlarda kullanmazlar. Halbuki çok soğuk olmayan, sadece serinletici bir ayara ayarlanmış bir klima, uyku kalitenizi ciddi anlamda arttırabilir. Ancak ortamdaki nemin tamamen tükenmemesi için nemlendirici cihazları da kullanmayı unutmayın. Nemsiz bir ortam solunum yolu rahatsızlıklarına davetiye çıkartır. Bunun yanında klimanın filtrelerinin de düzenli olarak değiştirildiğinden emin olmalısınız.

Yatakta kullanılan nevresimlerin pamuktan üretilmiş olmaları da uyku kalitesini arttıracaktır. Zira pamuklu ürünler hava geçirirler ve böylece sağlık için de iyidirler. Özellikle sentetik kumaşlarla hazırlanmış olan çarşafları kullanmaktan sakınmalısınız. Pikeler bu konuda güzel birer alternatif haline geliyorlar.

Akşamları yediğiniz ağır yemeklere elveda demeniz de işinizi kolaylaştıracaktır. Zira çok yağlı, baharatlı ve ağır yemeklerin sindirimi zor olduğundan hem mideniz dolu olacaktır hem de uykuya dalmanız zorlaşacaktır. Dolayısıyla bu tip bir beslenme düzeninden en azından yaz aylarında kaçınmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.