Yaz İçin Cilt Bakımı ve Temizliği

YAZ İÇİN CİLT BAKIMI VE TEMİZLİĞİ

Yayın Tarihi25 Haziran 2018 | KOZMETİK BAKIM

Yaz aylarına henüz biraz daha vaktimiz var ancak yaza hazırlığı bahar aylarının başlarında yapmanın da elbette faydası bulunuyor. Zira bütün bir sonbahar ve kış döneminin ardından cildimiz genellikle yorulmuş ve nemini kaybetmiş bir hale geliyor, ayrıca sivilceler ve diğer cilt sıkıntıları da kendilerini gösteriyorlar. Çünkü kış aylarında hem hava koşulları kötü hem de devamlı olarak eve kapalı kalmak vücut için pek iyi sayılmaz. Dolayısıyla yaz için cilt bakımı ve temizliği işine bir an önce başlamak büyük önem arzediyor.

Cildimizin kendini yenilemek ve sağlıklı kalabilmek için suya ihtiyacı var. Her ne kadar kış aylarında pek su kaybetmediğimiz için bu konuda bir sıkıntı yaşamasak da, havalar ısındıkça bizim farketmeden kaybettiğimiz su miktarı da artmaya başlıyor. Bu nedenle bahar aylarından itibaren günde en az sekiz bardak kadar su içmemiz, cildimizin temizlenmesi ve güzelliğini koruması için gerekli.

Kış aylarından kalan ölü derileri atabilmek ve yeni cilt tabakasını ortaya çıkararak yaza bomba gibi girmek için peeling de çok önemli. Evde kullanılan peeling ürünlerinin düşük bir soyma oranları olduğu için onları her hafta uygulamak gerekiyor ancak profesyonel merkezlerde uygulanan peeling işlemlerinde ayda bir uygulama yapmak bile yeterli. Cildinizin temiz ve taze tabakasını ortaya çıkarmanın faydasını yaz aylarında göreceksiniz.

Kış boyunca hormon dengemiz de değişir ve bu nedenle cildimiz solma eğilimi gösterir. Ancak bahar havalarının güzelliği sayesinde bu dengeyi değiştirmeniz de mümkün. Tek yapmanız gereken güzel havalarda bir sabah sporuna çıkmak ve böylece endorfin salgısını arttırmak. Endorfin kan dolaşımını hızlandırıyor ve cilde daha fazla oksijen nüfuz etmesine de yardımcı oluyor. Haftada üç gün kırk beş dakikalık bir yürüyüş, size bu konuda destek olacaktır.

Yaz ayları geldiğinde cildimizin maruz kaldığı güneş ışını miktarı da artar ve her ne kadar güneş ışınları cilde faydalı olsalar da, içlerinde bulunan zararlı UV ışınları cilde zarar verir. Dolayısıyla UV ışınlarına engel olacak ancak faydalı ışınları da geçirecek cilt koruma kremlerini kullanmanız, uzun süre bilhassa yüz bölgesi gibi hassas bölgelerde sorun yaşamanıza engel olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.