Yaz Gribi Nedir, Nasıl Geçer

Yaz Gribi Nedir, Nasıl Geçer?

Yaz aylarının sıcaktan dolayı bizleri soğuk algınlıklarından ve griplerden koruduğunu kesinlikle düşünmeyin çünkü yaz aylarında da hastalıklara kendini kaptıranlar oldukça fazla. Dolayısıyla yaz gribi nedir, nasıl geçer sorusunun cevabını da bilmek gerekiyor. Zira yaz aylarında da grip olan çok kişi mevcut ve grip olmayanlar ise illa ki bir şekilde soğuk algınlığı ile mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

Yaz aylarında yaşanan bu rahatsızlıkların en temelinde klima kullanımı yatıyor. Zira klimalı odalara aniden girmek, yahut klimalı bir odadan dışarı çıkmak, sıcaklık farkı çok yüksek ise ciddi bir hastalık sebebi. Vücudumuz bu derecede ani sıcaklık değişimlerine adapte olma konusunda sorunlar yaşıyor ve devamlı olarak dengesiz sıcaklık değişimlerine maruz kalmak, bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olarak hastalıkları aktive ediyor.

Klimalı ortamlarda nemin çok düşük olması da bir diğer sorun. Zira klimanın soğutma etkisinin temelinde ortamın neminin alınması bulunuyor. Nemin fazlası insan sağlığı için iyi değildir ancak nemin çok düşük olması da bir o kadar problem. Bu nedenle yaz gribinden korunmak için ortama nemlendirici önlemler alınmalı ve böylece solunum sisteminin rahat etmesi sağlanmalı.

Tabii ki tüm suç klimalarda da değil. Zira yaz aylarında aşırı su kaybetmek ve bu suyu yerine koymamak, terledikten sonra rüzgarda kalmak, fazla kalın giyerek cildin nefes almasını engellemek, soğuk içecekleri hızla tüketmek, ağır yemekler yemek, fazla fiziksel efor sarfetmek gibi faktörler de vücudun direncinin hızla kırılmasına sebep olarak hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Özellikle çocuklarla çalışan öğretmenlik yapan kişilerde, bağışıklık sistemindeki en ufak bir zayıflama, bakteri ve virüslerin etkinliklerinin hemen artmasına sebep olacaktır.

Yaz aylarının tatil için mükemmel bir tercih olduğu gerçek ancak tatil mekanınızdaki odaların temizliğine dikkat etmeli, özellikle havuzun temizlik sistemini iyi araştırmalısınız. Sağlıksız, devirdaimi zayıf ve kloru düşük bir havuzda yüzmek, havuza giren diğer kişilerden hastalık kapmanıza davetiye çıkaracaktır. Dolayısıyla en ucuz seçenek yerine bilinen, güvenli bir oteli tercih etmek yahut hali hazırda tuzlu olduğu için güvenli olan denizleri seçmek çok daha iyi olacaktır. Yaz gribinin de her hastalık gibi diğer insanlardan bulaştığını unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.