Yaz Depresyonu Nedir, Belirtileri Nelerdir

YAZ DEPRESYONU NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yayın Tarihi20 Aralık 2016 | EĞİTİM

Şu anda kış mevsiminde olabiliriz ancak bu yeniden yaz mevsiminin gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Dolayısıyla yaz mevsiminde karşımıza çıkan yaz depresyonuna şimdiden hazırlık yapmak ve bu depresyona dair gerekli bilgileri edinmek gerekiyor. Yaz depresyonu nedir, belirtileri nelerdir diyenler için gerekli araştırmaları yaptık. Unutmayın ki kışın depresyona biraz daha fazla eğilimli olmamıza rağmen yaz aylarında beklenmedik bir şekilde gelen depresyon çok daha yıkıcı etkilere sahip olabiliyor.

Yaz depresyonu aslında yaz aylarının içerisindeyken değil de mevsimin bitişine doğru karşımıza çıkıyor. Zira yazın kendimizi diğer insanlarla fiziksel olarak daha fazla karşılaştırıyoruz ve bu nedenle 3 ay boyunca negatif duygular içimizde birikiyor. Yazı bu negatif duygularla bitirmeye çalışırken havaların da serinlemesi ile birlikte bir anda depresyon bizi bulabiliyor. Zira insan vücudu tarafından salgılanan ve mutluluk verici etkisi olan serotonin hormonu, yaz bitimine doğru daha az salgılanmaya başlıyor ve bu durum da negatif hislerin daha kolay bir şekilde yüzeye çıkmasını sağlıyor. Yaz bitimindeki bu etkilerden korunmak için öncelikle kendinizi başkaları ile bilhassa fiziksel anlamda karşılaştırmaya bir son vermelisiniz.

Yaz aylarını hareketsiz bir şekilde geçirenler de maalesef bize mutluluk ve enerji veren bir diğer hormon olan endorfinden yoksun kalıyorlar. Endorfinin etkilerinden faydalanmak için devamlı hareket etmek ve yaz aylarının vazgeçilmezi olan yüzme sporunu yapmak gerekiyor. Eğer yakınlarınızda yüzecek bir yer yoksa her sabah veya akşam kısa bir yürüyüşe çıkmak da size yazın güzel havasından ve moral verici pozitifliğinden faydalanma imkanı verecektir. Ne kadar çok kasınız çalışırsa o kadar mutlu olacağınızı ve depresyondan korunacağınızı unutmayın.

Güneş ışığı sayesinde elde edebildiğimiz D vitamini, yukarıda bahsettiğimiz mutluluk verici hormonların üretiminde kullanılıyor ve D vitaminini gıdalardan almak oldukça zor. Bu nedenle yaz aylarında sürekli gölgede oturarak güneşten kaçınmaya çalışmayın. Günlük yarım saatlik bir güneşlenme size inanamayacağınız kadar büyük bir sağlık kaynağı olacaktır. Ancak bunu yaparken elbette onun zararlı ışınlarından kaçınabilmek için güneşten koruyucu kremlerden faydalanmayı da unutmamalısınız. Ayrıca devamlı güneşte kalmamanız gerektiğini de aklınızdan çıkartmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.