Yayla Çorbası Nasıl Yapılır Tarifi

YAYLA ÇORBASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi13 Şubat 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Yayla çorbası, hem yoğurtlu ve sağlıklı yapısı, hem de mükemmel lezzeti ile sofraların baştacı olması gereken çorbaların arasında bulunuyor. Oldukça uygun bir bütçe ile hazırlanabilmesinin yanında istediğiniz ek malzemelerle zenginleştirilebilmesi ise tabii ki çorbayı bir numaralı tercihlerden birisi haline getiriyor. Yayla çorbası tarifi yazımız sayesinde çorbayı hiç zorlanmadan ve en kısa sürede hazırlayabileceğinizi de garanti ediyoruz.

Yayla Çorbası Malzemeleri

  • Yoğurt (iki su bardağı)
  • Pirinç (yarım su bardağı)
  • Un (yarım su bardağı)
  • Su (yedi su bardağı)
  • Nane (bir buçuk çay kaşığı)
  • Tuz (bir tatlı kaşığı)
  • Pul biber (bir çay kaşığı)
  • Sıvı yağ (bir yemek kaşığı)
  • Tereyağı (bir yemek kaşığı)

Yayla Çorbası Tarifi

Çorbamızı yapmaya başlarken ilk olarak pirinçlerimizi güzelce yıkıyor ve taşlarını ayıklıyoruz. Bunun ardından tenceremizin içerisine yerleştirdikten sonra üzerine iki su bardağı kadar su döküyor, orta ateşte pirinçler daha yumuşak hale gelene kadar haşlıyoruz.

Pirincimiz haşlanırken bir kap içerisine yoğurdumuzu ve unumuzu koyuyor, iki malzemeyi birbirine iyice karıştırarak devam ediyoruz. Karıştırma esnasında elimizde kalan beş su bardağı kadar suyu da ilave ederek yine karıştırıyoruz. Hazırladığımız bu yoğurtlu ve unlu karışımı başka bir tencere içerisine döküyoruz ve orta ateşte devamlı olarak karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz.

Karışımımız birazcık piştiğinde içerisine diğer tencerede haşladığımız pirincimizi de döküyoruz ve tüm tencere kaynayana kadar karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Çorbamız kaynamaya başladığında içerisine tuzumuzu da ekliyoruz ve ardından bir taşımlık daha kaynatarak ilerliyoruz.

Eğer çorbamız bu aşamada çok koyu ve kıvamlı olursa, içerisine birazcık kaynar su ekleyerek daha açık hale de getirebiliriz.

Çorbamız hazır olduğuna göre sıra sosumuzu hazırlamaya geldi. Bunun için bir tava içerisine sıvı yağ ve tereyağımızı ekliyor, güzelce eritiyoruz. Erittiğimiz yağlı karışımımızın içerisine pul biberlerimizi ve nanelerimizi de ekliyor, hafifçe kavurarak bir dakika kadar bu şekilde ilerliyoruz. Sosumuz hazır olduğunda artık hepsini tenceremize dökebilir ve güzelce karıştırabiliriz.

Yayla çorbasını hem sıcak hem de soğuk şekilde sunmak mümkün ancak pek çok kişinin tencereden yeni çıkmış halini yemeyi sevdiğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.