Yavaş Yemenin Önemi

YAVAŞ YEMENİN ÖNEMİ

Yayın Tarihi19 Haziran 2017 | BESLENME

Ülkemizde yavaş yemek o kadar da popüler bir şey değil ve genel olarak sofraya oturduğumuzda sanki yemeğimiz önümüzde çalınacakmış gibi yediğimiz de bir gerçek. Halbuki yavaş yemenin önemi konusunda bizlere uyarılar veren uzmanlar, hızlı besin tüketmenin zararlarına da dikkat çekiyorlar. Dolayısıyla alışkın olmasak da neden yavaş yememiz gerektiğine dair bilinmesi gereken en önemli verileri bir araya getirdik.

İnsan vücudunda bütün sistemler bir şekilde hormon düzeylerine bağlı olarak faaliyet gösterirler ve tokluğu hissetmemizi sağlayan sindirim sistemi de bu hormonlardan etkilenir ve dolayısıyla tokluk duygumuz değişim gösterir. Lakin hormonların en büyük dezavantajı, yavaş bir iletişim metodu olmalarıdır. Yani açlık hissettikten sonra bir şeyler yediğimizde, mideden salgılanan yeni hormonlar açlık hissettiren hormonu baskılarlar ancak maalesef bunun mesajının beyin tarafından alınması biraz zaman alır. Yavaş bir şekilde besin tükettiğimizde bu zaman aralığında daha az yemek yemiş oluruz ve beynimiz tokluk sinyalini aldığında hemen yemeyi bitirebiliriz. Lakin hızlı yediğimizde sinyal yerine ulaşana kadar daha fazlasını çoktan tüketmiş oluruz.

Yapılan araştırmalar midede tokluk hissetmenin fiziksel olarak dolulukla bir ilgisi olmadığını, her şeyin hormon düzeyleri ve kan şekeri üzerinden düzenlendiğini gösteriyorlar. Yani mideniz tamamen dolu olmasa bile tokluk hormonları salgılanıyorsa ve kan şekeri de normal düzeylerdeyse tokluk hissedeceğiniz kesindir. Yani daha az yiyerek daha fazla doymanın ilacı yemekleri yavaş tüketmek diyebiliriz.

Fakat iş sadece burada bitmiyor. Zira yavaş bir şekilde ve güzelce çiğneyerek yemek yediğimizde, besinler fiziksel olarak daha iyi parçalanıyorlar ve bu de sindirim sistemi üzerindeki yükün ciddi anlamda düşmesine neden oluyor. Bilhassa mide ve bağırsak problemleri çekenler, yemekleri daha fazla çiğneyerek onların parçalanmalarını daha verimli hale getirebilir ve böylece iç organlarındaki yükün azalmasını sağlayabilirler.

Yavaş besin tüketenlerin stres düzeylerinde düşüşler olduğu ve bunun yanında genel ruh sağlığı anlamında daha iyi oldukları da tespit edilmiş durumda. Zira yavaş bir yeme tarzı, ruhun dinginleşmesine yardımcı oluyor ve yemeği biraz daha özenli, sakinleştirici bir eylem haline getiriyor. Dolayısıyla sadece kilo için değil, genel ruh durumu için de yavaş yemek büyük önem arzediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.