Yatırım Yapmanın Püf Noktaları

YATIRIM YAPMANIN PÜF NOKTALARI

Yayın Tarihi11 Temmuz 2017 | EĞİTİM

Gelirlerimiz giderlerimizi aştığında, biraz da birikim sahibi olmaya başladığımızda elde ettiğimiz birikimleri çeşitli araçlarla değerlendirerek yatırıma dönüştürmeye çalışmamızdan daha doğal bir şey yoktur.

İnternette de binlerce farklı paylaşım platformunda en iyi yatırım aracının hangisi olduğuna dair çok sayıda tartışma mevcut. Emlaktan tutun menkul kıymetlere kadar bu kadar çok yatırım aracının olması tabii ki orta gelirli yatırımcıların gözünü korkutuyor.

İsterseniz en iyi yatırımın hangisi olduğunu tartışmayı bir kenara bırakalım ve yatırım yapmaya karar verdiğinizde aklınızdan çıkmaması gereken bazı şeyleri sizinle paylaşayım.

En iyi yatırım, size uygun olan yatırımdır

Dönem dönem medyada yer bulan senenin en çok kazandıran yatırım araçlarına dair haberleri rahatça gözardı edebilirsiniz. Bu haberlerde bahsedilen yatırım araçları sizin karakteriniz, alışkanlıklarınız ve hayat tarzınız işin içine katılmadan değerlendirilmişlerdir.

Sabır düzeyiniz, uzun-kısa vade yaklaşımınız, gelir düzeyiniz, birikiminiz, aile yaşantınız, yetenek ve mesleğiniz ile daha bir çok farklı niteliğinizin toplamı hangi yatırım aracından en çok geliri elde edebileceğinize etki eder. Yatırım imkanlarınızı düşünürken hızlı ve aceleci kararlardan kaçınarak sizin için en doğrusunu bulmaya çalışmalısınız.

Kazancınızı otokontrol belirler

Hızlı hareket edilmesi gereken bir yatırım aracında yavaş davranmak veya uzun dönemli bakılması gereken bir yatırım aracında aceleci davranmak umduğunuz yatırım gelirlerini elde etmenize engel olur. Doğru anda doğru şekilde davranmak için kendi kontrol mekanizmalarınızı geliştirdiğinizden ve mantığın yolundan şaşmayacağınızdan emin olmalısınız.

Piyasa bilgilerini bizzat takip etmelisiniz

Farklı yatırım araçları için elbette uzman görüşleri, programlar ve halkın bakışı önemlidir ama bunlardan daha önemlisi bütün gelişmeleri birebir takip ederek davranmaktır. Uzmanların bile piyasa değerlendirmelerinde bulunurken kendi bakış açılarından sıyrılamadıklarını unutmayın.

Politik gelişmelerden haberdar olmalısınız

Politika ve ekonomi elele tutuşan iki alandan bir tanesi. Politik kararların doğurduğu sonuçlar piyasaların işleyişinde devrim yaratacak etkilerde bile bulunabildiği için kısa ve uzun vadeli politik gidişatı yakından takip ederek yatırımınızı değerlendirmelisiniz. Sektörel yasalar ve kararnameler yatırım araçlarınızın gelirini hatırı sayılır oranda değiştirebilir.

Borçlanarak yatırım yapmamalısınız

Her yatırım aracının kendine özgü riskleri vardır. Hiç bir zaman %100 kazanç garantili yatırım araçları mevcut olamayacağından dolayı sahip olmadığınız maddi kaynakları yatırım için kullanmayın.

Unutmayın ki yatırım gelir kaynağı olması için değildir. Elimizdeki gelir fazlasını verimli değerlendirmek içindir.

Sizlerin önerilerini de yorumlar kısmında görmek isteriz. Böylece ziyaretçilerimizin daha fazla bilgiye sahip olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.