Yasalara Göre Kürtaj

YASALARA GÖRE KÜRTAJ

Yayın Tarihi29 Eylül 2017 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Kürtaj diğer bir ismi ile küretaj, zorunlu hallerde ve bazen de istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında tercih edilen önemli işlemlerden biridir. Asla bir aile planlama yöntemi olmayan bu uygulama, mutlaka uzman kadın doğum hekimleri tarafından gerekli yasal süreler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.

Kürtaj uygulamasının yapılabilmesi için gerekli olan yasal süre gebeliğin 10. haftasına kadar olan süreçtir. Bunun haricinde 10 haftayı aşmış gebeliklerde acil ve gerekli özel durumlar haricinde kesinlikle kürtaj uygulaması yapılmamaktadır.

YASALARA GÖRE KÜRTAJ - anne-cocuk-sagligi

Ankara kürtaj tavsiye edilen hekimlerin başında Op. Dr. Uzay Yıldırım ve ekibi gelmektedir. Yıldırım uzun yıllardan beri Ankara’da kadın doğum alanında başarılı operasyonlara imza atmış son derece donanımlı hekimlerimizden biridir. Özellikle kürtaj ve son dönemlerde estetik cerrahi ve kızlık zarı dikimi gibi özel alanlarda da gerçekleştirdiği operasyonlar ile isminden de sıklıkla söz ettirmektedir.

Kürtaj sonrası adet dönemi

Kadınların en merak ettiği soruların başında kürtaj uygulamasının ardından adet döneminde bir değişiklik olup olmayacağıdır. Kürtajdan sonra ilk bir hafta kanama olabilmektedir ancak bu kesinlikle adet kanaması değildir. Operasyon ile alakalı olan kanamalardır ve özellikle doğum yapmış kadınlarda bu aşama biraz daha ağrılı geçebilmektedir.

Kürtaj uygulamasından sonraki  dönemde  eski  adet  düzeniniz tamamen değişime girecektir. Genellikle işlemden sonra yaklaşık 25- 40 gün sonra  ilk  adet meydana gelecektir ve eğer adet bu süre içerisinde meydana gelmez ise de yeni bir gebelik ihtimali için mutlaka testler yapılmalıdır.

YASALARA GÖRE KÜRTAJ - anne-cocuk-sagligi

Kürtaj uygulaması anlaşılır mı?

Gebeliğin sonlandırılması jinekolojik muayene dahil ultrason uygulaması ile bile anlaşılmamaktadır. Bunu haricinde gebelik sonlandırmadan önce embriyonun büyümesi beklenebilmektedir. Bu durumun en geçerli neden ise rahim ağzının gebelik süreci öncesinde oldukça sert bir yapıya sahip olması ve gebelik sürecinin ilerlerinde  yumuşamaya başlamasıdır.

Dolayısı ile ser rahim ağzında metal aletlerin kullanılması hem çok daha riskli hem de rahim ağzının zedelenmesi ve rahat çalışılması açısından önem taşımaktadır. Doktorumuz Uzay Yıldırım bu alanda güvenebileceğiniz hekimlerimizden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.