Yaşa Göre Saç Kesimi ve Modelleri

YAŞA GÖRE SAÇ KESİMİ VE MODELLERİ

Saç kesimi kadınların yüz ifadelerini ve genel olarak güzelliklerini kolayca değiştiren faktörler arasında bulunuyor ancak her saçın her yaşa gittiğini söylersek de yalan söylemiş oluruz. Elbette saç kesimi konusunda tek belirleyici kriter yaş değil ve bunun yanında yapılan makyaj, giyilen kıyafet ve gidilen ortam gibi bazı diğer faktörler de mevcut. Ancak yaşa göre saç kesimi ve modelleri hakkında biraz bilgi vererek en doğru tercihleri yapmanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Öncelikle tabii ki hedefimizde yirmili yaşlar var. Yirmili yaşlarında olan genç kadınlar, aslında hemen her şeyi saçlarına uygulayabilirler. Zira bu yaşlarda her model kişiye gider ve yaş dolayısıyla modelleri kaldırmak da mümkün olur. Genel tarzınıza uyacağını düşündüğünüz her modeli deneyebilirsiniz ancak tabii ki bu yaşlarda çok uzun ve grand tuvalet bir tarzı benimsemeniz sizi gereğinden fazla olgun gösterebilir. Daha canlı ve kısa modelleri tercih edebilirsiniz.

Otuzlu yaşlara gelen ve artık orta yaş klasmanına giren kadınlar ise biraz daha kısa saç modellerine eğilmeliler. Çünkü uzun saçlar kişiyi olduğundan çok daha yaşlı gösterirler ve bu etkiden kurtulmak, tekrar 20’lerde gibi görünmek için kısa saçları tercih edebilirsiniz. Özellikle çok fazla kahkül kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Biraz Gülben Ergen tarzı dağınık görünen saç modelleri 30’lu yaşlarda ideal oluyorlar.

Kırklı yaşlarda doğal duran ancak otuzlu yaşlar kadar kısa olmayan, biraz daha omza gelen saçlar tercih edilmeli ancak saçları yumuşak bir şekilde kestirmek, ayrıca biraz dağınık bırakmak da daha iyi. Keskin saç modelleri maalesef bu yaşlarda zaten daha kemiksi bir yapıya bürünen yüzü iyice kemikli göstereceklerdir.

Elbette sıra geldi ellili yaşlar ve daha sonrasına. Ellili yaşlarda artık saçları çok uzun tutmak yerine iyice kısaltma moduna giriyoruz. Yaşınızı göstermemek için saçlarınızın rengini birazcık açabilir, bunun yanında kesimi kulak civarlarında bırakarak kısa bir görünüm elde edebilirsiniz. Çok düz modeller yerine saçlara dalga verilmesi bu yaşlarda daha genç görünmenize de yardımcı olacaktır. Bilhassa yuvarlak görünen modelleri tercih etmeniz yerinde olacaktır ancak çok kısa kestirecekseniz biraz daha keskin bir model uygun olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.