Yaşa Göre Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

YAŞA GÖRE CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

Yayın Tarihi10 Eylül 2017 | KOZMETİK BAKIM

Cilt bakımı sanıldığı kadar zor bir iş değildir ancak maalesef pek çok kişi yaşının gerektirdiği bakımı gerçekleştirmiyor ve yetişkinliğe adım attığında nasıl bir bakım yapıyorsa, hayatının geri kalanında onu sürdürmeye devam ediyor. Halbuki yaş ilerledikçe cildimizin kendini yenileme kapasitesi değişim gösterir ve bu nedenle bakımı biraz daha farklı öğeler katarak gerçekleştirmek gerekir. 20’lerin başında ihtiyaç duymadığınız bakım önerileri, 40’larda mecburi hale gelirler. Dolayısıyla yaşa göre cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna genel bir cevap vermeye çalıştık.

Her Yaş İçin Cilt Bakımı

Öncelikle yaşınız ne olursa olsun cilt bakımında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bunları kısaca bir listelemek gerekirse;

  • Cildinizi sabah kalkınca ve ayrıca yatmadan önce temizlemelisiniz.
  • Cildiniz temizlendikten sonra alkol içermeyen bir tonik uygulamalısınız.
  • Temizliğin ardından cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyi kesinlikle uygulamalısınız.

Bu üç madde sizin hayatınız boyunca uygulamanız gereken standart bir listeyi oluşturur ve 20’lerin başlarından itibaren uygulamaktan kaçınmamanız gerekir.

Lakin yirmilerin ortalarından sonra göz çevresinde bazı kırışıklar meydana gelmeye başlar ve bunları geciktirebilmek için göz çevresine özel olarak hazırlanmış bakım kremlerini uygulamanız gerekir.

30’larda Cilt Bakımı

30’larda göz çevresi kırışıkları belirgin hale gelmeye başlarlar ve bu nedenle onları bastırmak için göz çevresi bakım kremlerini eksik etmemelisiniz. Ayrıca bu dönemde çok uykusuz kalmamak, gözleri çok fazla kısmamak ve stresten uzak durmak gerekli. Her gün göz çevresine çayla bir kompres yaparsanız da yeterince iyi sonuçlar alacaksınız.

40’larda Cilt Bakımı

Artık nemlendiriciler giderek önem kazanıyorlar çünkü cildiniz nemini kaybetmeye başladı. Ayrıca yüz için uyguladığınız nemlendiriciyi artık boyun çevresine de uygulamanız gerekiyor çünkü boyun sarkmaya, kırışmaya ve zayıflamaya başlıyor. Cildinizin nemli olması bu süreci yavaşlatacaktır.

50’lerde Cilt Bakımı

50’li yaşlarda ve sonrasında cildin yaşlanması giderek hızlanır ve bunu durdurabilmek için öncelikle makyajı artık sadece gerektiğinde yapmalı, işiniz biter bitmez temizlemeli ve ayrıca çok ağır makyajlar yapmamalısınız. Aksi taktirde cilt nefes alamaz ve zaten yenilenmekte zorlandığı için giderek daha yaşlı hale gelir.

Bu yaşlanma etkilerinin üstesinden gelebilmek için yaşınız ne olursa olsun çay, kahve, sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmalı, günlük sporunuzu da unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.