Yaşa Göre Beslenme Programı

YAŞA GÖRE BESLENME PROGRAMI

Yayın Tarihi04 Temmuz 2016 | BESLENME

Çocukların beslenme programlarının ve ihtiyaçlarının nasıl olduğunu temelde biliriz ancak maalesef yetişkinliğe adım atan insanlarda olması gereken beslenme programı konusunda hiç birimiz yeterince bilgili değiliz. Halbuki yaşa göre beslenme programı sayesinde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel besin maddelerini alma imkanımız var ve bu sayede ömrümüzün geri kalanında çok daha sağlıklı bir şekilde hayatımızı sürdürebiliyoruz. Sizler için yaşlara göre nasıl beslenmeniz gerektiğinden biraz bahsetmeye karar verdik.

20’li Yaşlarda Beslenme Programı

20’li yaşlara gelen insanlar artık ergenlik döneminin sonuna geldikleri için daha az enerji yakmaya başlayacaklar ve bu durum da maalesef bir süre sonra kilo alma eğilimlerinin ortaya çıkmasına neden olacak. Bu dönemdeki kişiler, bol bol meyve sebze yemeliler ve gıda alırken de lifli olan yulaf, arpa, esmer pirinç, buğday gibi seçeneklerden de faydalanmalılar. Tam tahıllı gıdaların bu dönemde hem enerji ihtiyacını karşılamakta yeterli olduklarını hem de doyurucu olduklarını unutmamak gerekiyor.

30’lu Yaşlarda Beslenme Programı

30’lu yaşlar ise kilo problemiyle başbaşa kalacağınız yaşlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu dönemde bilhassa şekerli besinleri tüketmekten hoşlananlar, bu alışkanlıklarına bir son vermeli, besin değeri düşük şeyleri almak yerine besin değeri yüksek ama enerjisi düşük gıdalara geçiş yapmalılar. Bu dönemde çok fazla şekerli besin tüketimi yapmak, ilerleyen senelerde şeker hastalığını da tetikleyebilir.

40’lı Yaşlarda Beslenme Programı

40’lı yaşlarla birlikte artık kemikler zayıflamaya ve kendilerini tamir etme işinde zorlanmaya başlıyorlar. Bu nedenle her gün bir iki bardak az yağlı süt tüketmek, kemikleriniz için gerekli kalsiyumu sağlayacaktır. Süt içemeyenler ise süt ürünleri tüketerek bu dönemi başarılı bir şekilde atlatabilirler. Abartmadan ama sık sık güneşe çıkarak D vitamini de alabilir, böylece kemik erimesine karşı önlem alabilirsiniz.

50’li Yaşlarda Beslenme Programı

Artık cips ve kurabiye gibi abur cuburları yeme zamanınız sona erdi. Her gün bir avuç badem veya fındık gibi kuruyemişler yemek, hem tansiyon ve kolesterol riskinizi azaltacaktır, hem de daha enerjik olmanızı sağlayacaktır. Elbette her zaman olduğu gibi meyve ve sebzeleri unutmuyoruz.

60 ve Üstü Yaşlarda Beslenme Programı

Bu dönemde kesinlikle işlenmiş gıdalara bir son vermeli, yağ alımını azaltmalı, şekeri bırakmalısınız. Yağsız etler ve hem et hem de sebze barındıran gıdalar beslenmeniz için önemli bir hale geliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.