Yanlış Saç Bakımı

YANLIŞ SAÇ BAKIMI

Saç bakımı aslında çok zor bir iş değildir ancak maalesef pek çok kadın yanlış saç bakımı neticesinde saçlarının çok kötü bir hale geldiğini görüyor. Yıllar içerisinde kulaktan kulağa yayılan çok sayıda dedikodu maalesef saçlara dair yanlış fikirlerin ortaya çıkmasına sebep oldu ve bu yüzden saçları daha da kötü bir hale getirmek dahi mümkün. Dolayısıyla yanlış saç bakımı hakkında tüm bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik.

Pek çok kişi saçlarda kepek oluşumunu saçların pis olmasına bağlar ancak pisliğin saçlardaki kepekler ile uzaktan yakından bir alakası yok. Kepek hem çok sık yıkanan saçlarda hem de çok az yıkanan saçlarda görülmektedir çünkü her iki durumda da saçlar maalesef asit-baz ve yağ dengelerini kuramamaktadırlar. Bunun yerine saçları tam zamanında yıkamalı ve ne çok kuru ne de çok yağlı olmalarına fırsat vermemelisiniz. Herkeste bu ayar değişiklik gösterdiği için kaç günde bir olduğuna değinmek zor olacaktır.

Saçlarımızı banyodan çıkar çıkmaz kurutmak ve ısı uygulayarak taramak da en büyük hatalar arasında. Islak saçı şekillendirmek daha kolay olabilir ancak bu şekillendirmenin bedeli ise onların hemen kırılıp bozulmaları. Saçınızı taramadan önce neminin biraz kaybolduğundan emin olmalı, kuruturken fönü uzak tutmalı, ayrıca şekillendirme işlerine başlarken saçın neredeyse kurumaya yakın olduğundan emin olmalısınız.

Güneşe çıktığınız zaman saçlarınızın daha sarı bir renk almalarını sevdiğinize eminiz ancak bu durum saçlarınızın yandığını gösteriyor. Dolayısıyla yaz aylarında saçlarınızı korumalısınız ve onlara krem süremeyeceğimize göre şapka kullanmak en mantıklısı. Klorlu ve tuzlu sular ise saçlarınızın güneşten daha da kolay etkilenmesine sebep olacaklardır.

Saçların uçlarını devamlı aldırmak onların daha iyi görünmelerini sağlayacaktır ancak yaptığınız hataları da gizleyecektir. Zira saçların her ay aldırılmalarına gerek yoktur ve buna ihtiyaç duymanız saçlarınıza dair bir şeyleri yanlış yaptığınızı göstermektedir. Erkeklerin saç aldırmadan bir yıla kadar dayanabildiklerini göz önüne alırsak saçlarımızı biraz fazla kurcaladığımız düşünülebilir.

Saçlarımızın hızlı uzamalarını ve sağlam olmalarını sağlamak için onları bağlamayı tercih edebiliyoruz ancak sıkı at kuyrukları maalesef saçı daha da beter hale getiriyorlar. Saç köklerini devamlı çektirmek onlara hasar verirken, tellerin de yapılarının bozulmalarına sebep oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.