Yanlış Cilt Bakımı

YANLIŞ CİLT BAKIMI

Yayın Tarihi12 Ağustos 2016 | KOZMETİK BAKIM

Cilt bakımı çok hassas bir konu ve bu nedenle cilt bakımı sırasında yapılan yanlışlar maalesef uzun vadede çok büyük sıkıntılar ile karşılaşmamıza neden olabiliyor. Erken yaşlanma, kırışma ve sarkma gibi sorunların pek çoğu genetik etkilerin yanında cilt bakımı ile de alakalı. Yanlış cilt bakımı konusunda bulabildiğimiz bilgileri size aktarmaya karar verdik.

Sivilceleri Sıkmak

Cilt bakımı yaparken varolan sivilcelerimizi sıkmak ve onları ortadan kaldırmak güzel bir fikir gibi geliyor olabilir. Ancak sivilcenin kendi kendine kurumasını beklemediğimiz için maalesef orada kocaman bir iz kalmasına neden oluyoruz ve bunun yanında sivilcenin içerisinde kalan iltihabın da yayılmasını sağlıyoruz. Yayılan bu iltihaptaki bakteriler ise cildimizin altında iyice genişleyen bir şekilde çoğalmaya devam ediyorlar. Dolayısıyla bu konuda ya bir dermatologdan destek alın ya da sivilcelerinizin kendi kendilerine geçmelerini bekleyin.

Sürekli Peeling Yapmak

Cildimizin üzerindeki ölü hücrelerin atılmasını sağlamak güzel bir şeydir. Ancak sürekli olarak bu hücreleri atmak için peelinge başvurmak, keselenmek ve peeling etkili ürünleri kullanmak, maalesef bir süre sonra cildin yağ yapısının bozulmasına neden olacaktır. Doğru yağlanmayan bir cilt ise uzun vadede yapısını bozma eğiliminde olacaktır. Bu yüzden iki günde bir peeling etkisi verecek şeyleri uygulamak yeterli olacaktır.

Tıraş Kremi Kullanmamak

Tıraş kremi yerine tüyleri alırken başka kayganlaştırıcı ürünleri kullanmak, maalesef cildinizin tahriş olmasına neden olacaktır. Zira tıraş kremlerinin içerisinde cildi dümdüz eden özel karışımlar bulunuyor ve kayganlık sayesinde cilde hiç bir zarar vermeden tıraş etmek mümkün oluyor. Fakat erkeklerin tıraş kremleri yerine kadınlara özel üretilmiş olanlardan faydalanmalısınız.

Makyaj Fırçalarını Temizlememek

Makyaj fırçalarınızı sadece siz kullansanız bile, onları devamlı temizlemek gerekli. Zira cildinize onları sürdüğünüzde maalesef cildinizdeki tüm bakteriler fırçaya geçiyor, daha sonra fırça üzerinde çoğalıyorlar. Bu yüzden haftada bir de olsa makyaj fırçalarınızı şampuanla biraz temizlemek, bakterilerin yeniden cildinize bulaşmasına engel olacaktır.

Sigara İçilen Ortamda Bulunmak

Eğer sigara içmediğiniz halde sigara içilen bir ortamda bulunuyorsanız, gelen dumanların cildinizdeki bütün gözeneklere oturacağını varsaymalısınız. Bu nedenle ben nasılsa içmedim demeyin ve eve geldiğiniz zaman cildinizi güzelce bir yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.