Yanlış Beslenme ve Diyet

YANLIŞ BESLENME VE DİYET

Diyet denilince aklımıza genelde gün boyunca aç kalmak veya kendimizi alışkın olmadığımız bir beslenme düzenine adapte etmeye çalışmamız geliyor. Halbuki uzmanlar bunun yanlış bir diyet uygulaması olduğunu ve sonuçlarının beklenmedik derecede kötü olabileceğini belirtiyorlar. Zira diyet kısa bir süre ölümüne aç kalmak olarak değil, günümüzde hayat boyu sürdürülebilecek bir beslenme programı olarak görülüyor. Yanlış beslenme ve diyet hakkındaki bulgularımızı sizlerle paylaşalım.

Yanlış bir diyetin en önemli işareti, devamlı olarak aç ve bitkin bir halde bulunmak. Zira doğru bir diyette sizi tok tutacak yeteri kadar lif alınır ve böylece açlık çekmeniz engellenir. Doyurucu ancak düşük enerjili gıdalar sayesinde yapılan doğru diyet, bu sayede harcadığınız kaloriden daha azını almanıza yardımcı olur ve bu sırada sizi korkunç bir açlığa maruz bırakmaz.

Eğer diyet programınız ile birlikte size bir spor programı da verilmiyorsa, bu diyete pek güvenmemeniz yerinde olacaktır. Zira sadece aç kalarak ve az yiyerek zayıflamak pek olası değil. Spor yaparak hem genel sağlığınızı yükseltmeniz, hem de gerekli enerji tüketimini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Sporun metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ise yağ yakımını hızlandırma için çok önemli.

Diyet sırasında normal beslenme düzenimiz değiştiği için zaman zaman bağırsak ve sindirim sorunları yaşamak da mümkün oluyor. İdeal bir diyette bu sorunlar olabildiğince az ortaya çıkıyorlar ve hayat kalitesinde herhangi bir düşüş meydana gelmiyor. Ancak kötü bir diyet hazımsızlık sorunları ile cebelleşmenize neden olacaktır ve bu durum aslında tamamen yanlış beslendiğiniz anlamına geliyor.

Diyete başladıktan sonra cildiniz solduysa, sarardıysa, sertleştiyse ve lekeler varsa, ayrıca saçlarınız da çok fazla zayıfladıysa, maalesef yanlış bir diyet yapıyorsunuz demektir. Çünkü deri ve saçlar vücuttaki herhangi bir sorunda ilk işareti verirler ve onlar beslenemediği zaman erken yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Sırf zayıflamak için yanlış bir diyeti uygulamaya devam etmeyin.

Uzun süreli açlıkların bir diğer etkisi ise genellikle bağışıklık sisteminin fazla zayıflaması ve hastalıklara açık hale gelmek. Günümüzde aç kalmanın bağışıklığı güçlendirdiğine dair işaretler mevcut ancak bu aşırı aç kalmak için geçerli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.