Yanık İzi Kalmaması İçin Ne Yapılmalı

YANIK İZİ KALMAMASI İÇİN NE YAPILMALI?

Herhangi bir yanıcı cisim veya güneş nedeniyle yanıklar geçirmiş olan bireyler, maalesef yanık iyileşse bile artakalan izler ve lekeler, yaralar nedeniyle büyük sıkıntılar yaşıyorlar ve kendilerine yanık izi kalmaması için ne yapılmalı sorusunu soruyorlar. Bu sorunun cevabı oldukça detaylı ve bu yüzden yanık konusunun biraz daha derinlerine inmemiz gerekiyor. Unutmayın ki güneş yanıkları da aslında genelde hafif derecede yanıklardan oluşuyorlar ancak güneşe aşırı maruziyet bu yanıkların ikinci dereceden yanıklar haline gelmelerine de sebep olabilir.

Hipertropik yanık izleri olarak adlandırılan izler ise, doğrudan yanık bölgesinin iyileşmesinin ardından kalan izler olarak tanımlanıyorlar ve genellikle psikolojik olarak bir çöküntü yaşanmasına sebep oluyorlar.

Bu izlerin kimde kalacağını kimde kalmayacağını tahmin etmek ise neredeyse imkansız. Uzmanlar, 10 günden daha kısa sürede iyileşen yüzeysel yanıkların iz bırakmadıklarını ancak haftalar boyunca iyileşme sürecine giren yanıkların genelde iz bırakma potansiyeline sahip olduklarını belirtiyorlar.

Yanık İzi Neden Olur?

Yanık izleri yaşa, etnik kökene, yaranın ciddiyetine, derinliğine ve konumuna göre değişim gösteriyorlar. Cildin dermal veya daha alt tabakaları zarar gördüğünde iz oluşumu gözlenebiliyor. Cildimiz yanan bölgeleri tedavi etmek için kolajen adlı bir protein salgılıyor ve normal bir dokuda kolajenler oldukça düzenli şekilde dağılım gösteriyorlar. Ancak yanık halinde bu dokular biraz daha düzensiz oluşum gösteriyorlar ve bu da yanık izi dokusunun oluşmasına sebep oluyor.

Yanık izleri genellikle yanıktan sonra bir iki ay içinde ortaya çıkıyor, altıncı ayda zirve yapıyorlar ve bir yılın ardından azalma eğilimi gösteriyorlar. Bu izlerin renkleri soluyor, daha düz hale geliyor, hassasiyetleri düşüyor ve yumuşuyorlar.

Hipertropik Yanık İzi Ne Demektir?

 • Hareketin olduğu eklem dokularında daha dikkat çekicidirler
 • Aşırı hassas, kaşıntılı ve sıcak olabilirler
 • Cildin üzerinde görünen kırmızı ve mor renkte olabilirler
 • Yanıktan sonra bir kaç ay içinde ortaya çıkarlar
 • Esas yanma konumunda ortaya çıkarlar

Bu yanık izleri kaşıntılar nedeniyle daha fazla zarar görebilirler ve bunun yanında eklem ve hareketli bölgelerde bulunan izler, hareket kabiliyetini de kısıtlayabilirler. Özellikle sosyal anlamda aktif olması gereken bireyler, yara izlerinin görünür pozisyonlarda bulunması halinde depresyon gibi ruhsal problemler de yaşayabilirler. Ayrıca yanık izi olan bölgeler güneşe ve kimyasallara karşı çok daha hassas duruma gelmektedirler.

Kaşıntılar

Yanıklar cildin çok kurumasına engel olan yağ bezlerine zarar verebilir veya onları yok edebilirler. Bu durum özellikle ağır yanma vakalarında yağ bezlerinin tamamen ortadan kalkmasına sebep olurlar ve kurumuş olan cilt kaşınma eğilimi gösterir. Dolayısıyla yanık problemi ne kadar derin olursa, kaşıntı kaynaklı sorunlar yaşama ihtimaliniz o kadar artar.

Bu nedenle kaşıntılara karşı bilhassa yüksek su içeriğine sahip olan nemlendiricileri kullanmak gerekir. Bu nemlendiriciler cilt tarafından kolayca emilebildikleri için faydalı olurlar ancak daha sık uygulanmaları gerekir. Yağ ağırlıklı zor emilen nemlendiriciler ise uzun süre idare ederler ancak emilmeleri de daha yavaş olur.

Nemlendirici ürünler iyileşmeyi hızlandırmak için devamlı olarak kullanılabilirler ancak uygulama esnasında kibar ve hassas olmak gerekir. Bu esnada çok hafif bir şekilde masaj yapmak genelde iyi etkiler gösterir. Yara izi sertleştikçe basıncı biraz daha arttırabilir ve gevşemesini sağlayabilirsiniz.

Kaşıntı sıkıntısı olanlar çok sıcak suyla banyo yapmaktan ve parfüm, parfümlü sabun gibi seçeneklerden de uzak durmalılar. Bu ürünler cildi kurutarak kaşıntıyı daha kötü hale getirebilirler. Ayrıca kaşımanın yara izini çok daha kötü bir hale getireceği de akıldan çıkarılmamalı.

Güneş Hassasiyeti

Yara izleri iyileşme sürecinde olanlar kesinlikle güneşe çıkmamalılar. Zira yara izlerinin rengi daha açıktır ve henüz olgunlaşmadıkları için kolayca tekrar yanarlar. Bu yüzden güneşe çıkmanız gerekiyorsa bölgeyi güneş kremleri ile korumalı, mümkünse bir örtü ile kapatmalı, öğle güneşi yerine sabah ve akşam güneşinde dışarı çıkmalısınız.

Yanık İzlerinin Tedavisi

Yanık izlerinin tamamen iyileşmeleri için doktorunuzla devamlı iletişim halinde olmalı ve yaraların iyice iyileştiğinden emin olmalısınız. Bu izlere karşı tek bir çözüm yöntemi yok ve bu nedenle farklı yöntemleri deneyerek gidişata göz atabilirsiniz.

Basınçlı giysiler genelde yanık izlerine karşı etkili olabiliyorlar. Zira yanan bölgeye giyilen basınçlı yani sıkı bir kıyafet, bölgeyi baskı altına alıyor ve yukarı doğru kabarmasına engel olarak kolajenlerin bölgeye dağılmasına imkan tanıyor. Ayrıca bu uygulamanın kaşıntıları azalttığına dair bazı raporlar da mevcut.

Bunun yanında silikon jel bantlar da yanık bölgelerin üzerine uygulanmaktadır ve herhangi bi rahatsızlık vermemektedirler. Bu jellerin içerisindeki pek çok bileşen, cildin daha sağlıklı bir şekilde iyileşebilmesi için gerekli materyalleri ona sunmaktadırlar ve ayrıca yara izi üzerinde baskı uygulamaktadırlar.

Özellikle biraz daha sertleşmiş olan yanık izlerinin tedavisinde masaj tekniklerini kullanmak, yara izinin daha az belirgin olmasına yardımcı olabilmektedir ancak hiç bir şey işe yaramazsa cerrahi operasyonlar ile cilt dokusu tekrar eski haline getirilebilmektedir.

Yara İzlerinden Arta Kalanlar

Yanık izleriniz bir miktar iyileştikten sonra artık birer yara izi gibi görüneceklerdir ancak bunların hala çok kolay hasar görebilmeleri, onlara dikkat etmeyi gerektirir. Bu nedenle ciltte bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Bunları kısaca listelemek gerekirse;

 • Su toplamaları steril bir iğne ile delinmeliler ve içleri boşaltılmalı.
 • Kaşımaktan ve bölgeyi bir yerlere sürtmekten, vurmaktan geri durulmalı.
 • Kanama olursa baskı yapılmalı ve 5 dakika beklenmeli.
 • Su ve sabun kibarca kullanılmalı.
 • Krem antibiyotikler herhangi bir açılma halinde uygulanmalılar.
 • Bölge kızarırsa enfeksiyon var demektir ve hemen doktora başvurmak gerekir.
 • Cilt alerjisi olanlar cildi rahatsız edecek ürünleri kesinlikle kullanmamalılar.
 • Ülserleşme ve çatlamalar, ayrılmalar görülürse bir an önce doktora başvurmalı ve yara izi bölgesi fazla hareket ettirilmemeli.

Yara izlerinden iyileşme sürecinde her zaman cildi nemli ve temiz tutmak çok önemlidir. Nemlendirme sırasında yapılan ufak masajlar bölgenin esnemesini sağlayarak cildin parçalanmasına da genel olurlar.

Bu süreçte eğer bir türlü istenen sonuç elde edilmezse, estetik operasyonlar ile tekrar eski cilt görünümüne kavuşmak da mümkün olabilmektedir.

60 Responses to YANIK İZİ KALMAMASI İÇİN NE YAPILMALI?

 1. Melk diyor ki:

  Ben maşa yaparken boynumu küçücük Yaktın bugün ama iz kalirmi kursa ne yapmalıyım acill cevap lütfen lütfen 😭😭😭

 2. Anonim diyor ki:

  Cakmaktan yüzüm çok az yandı ama iz kaldı bir gün geçti daha üstünden ne yapabilirim

 3. Anonim diyor ki:

  Bugün elimde masa vardı kazayla saçımı düzleştirirrken göğsümün üstüne değdi masa sonra orasını çevresi kizardi sonra geçti kızarıklığı ama yanan yer geçer mi sizce ???? Acil cevap lutdn[X(][X(]

 4. Anonim diyor ki:

  HACAM BENDE YANDİM 3 SENE OLDU BEYAZ LEKELERİM KALDİ NASİL GECER HOCAM LÜTFEN SÖYLERMİSİNİZ

 5. esra diyor ki:

  yüzümü ütüyle yaktım şuan soyuluyor kendi kendine iz kalmaması için ne yapmalıyım 🙁

 6. Züleyha diyor ki:

  Yüzüme ağda sonrası sivilce kremi sürdüm sabaha kadar yandı sabah yanık izi vardı yıkadım çok acıyordu sonra bepanthol sürdüm nasıl geçirebilirim. :'(

 7. Furkan diyor ki:

  Arkadasim cakmakla kolumu yakti.Yanik lekesi belirgin olarak gorunuyor.Yaklasik 3 4 ay gecti ama izi hala gecmedi.Doktora da gitmedim gecer diye ne yapmaliyim simdi tskler simdiden.

 8. İrfan diyor ki:

  Hocam elimin sırt bölümüne dövme yaptırmıştım H harfi dövmeden kurtulmak için Nasır asidi sürdüm kırmızı parlak iz kaldı Bu izden nasıl kurtulabilirim Bir ay önce sürdüm hala dokunduğunda acı hissediyorum

  • FATİH diyor ki:

   merhabalar ben de burun ucundaki benden kurtulayım diye bu ilaçtan biraz sürdüm 3 hafta oldu kabuklar döküldü ancak kırmızı iz ve hafiften çöküntü kaldı. Doktor net bir şey söylemedi. Sizde durum ne aşamada. Geçti mi. Bilgilendirirseniz sevinirim. Başta kafaya takmıyordum ama zaman geçtikçe sıkıntı yapmaya başladım.

 9. Damla diyor ki:

  Hocam bir akrabama elektruk carpti ve vucudunda yuzde doksan bes ysnik uz gecmesi icun ne yapmali

 10. Cemile diyor ki:

  Olum bugun elini sobaya carpti parmakları kizardi suya tuttum fakat su topladi su an olum 8 aylik ne yapabilirim

 11. N.hayat diyor ki:

  Ya arkadaşlar geçen gün maşa ile oynarken masa yüzüme geldi biraz kızardı iz kalmaması için elimden geleni yapabilirim ama ne gibi krem veya doğal olarak ne kullanabilirim

 12. mediha akar diyor ki:

  yanık yüzümde ve boynumda idi seba med healing and protectıve oıntment ürünü kullandım . 2. dereceden yanık sonuç mükemmel. tesekkürler seba med

 13. Yok diyor ki:

  Araba tamircisinden ARABA YANIK YAĞI alın ve yanan yere sürün kesinlikle iz kalmaz yanan bölgeye 1 hafta içinde bunu sürmeniz lazım araba tamircilerinde bulunur benimde küçükken suratım sobada yanmısti hemde kocamandı yandıgından ertesi günü araba yanık yagını annem sürmus suan da yüzümde nokta kadar bile iz yok…

  • Anonim diyor ki:

   Ciddimisiniz ya ilk defa duydum

   • Yok diyor ki:

    Ciddiyim araba tamircilerinde bulunur fazla duyulmus bir şey değil ama benim suratımda suan hiç iz yok yıllar öncesi bi akrabamin evi yanmisti kendiside o da kullanmıstı araba yanık yagını onda da hiç iz yok ama bunu 1 hafta icinde uygulamalısınız etki etmesi için

   • Anonim diyor ki:

    Oğlumun yūzū sobada yandı iz kalmaması için ne yapmalıyım

  • kezban diyor ki:

   Ya ciddimisiniz acil cvp bekliyorum

  • kezban diyor ki:

   Araba yanık yagı dediniz nasil oluyor bu bilgilendirirmisiniz cok merak ett

   • Yok diyor ki:

    Araba tamircilerinde bulunur ordan bakabilirsiniz ben 1 yasimdayken annem sürmüş onun için seklini ben bilmiyorum ama yağ seklinde bişeydir herhalde bu arada ciddiyim yıllar öncesi bi akrabamızın evi yanmisti kendide yanmıstı baya bi hemde o da araba yanık yağını kullanmış suan hiç iz yok aynı şekilde bende de en ufak bir iz yok bize bunu öneren onlardı zaten fazla duyulmuş bir şey değil ama çok işe yarayan bir şey denemelisiniz…

  • sevil diyor ki:

   Cok gecmiw olsun ya

  • kemal diyor ki:

   gardas ben tamirciim vucudumun %15 yanık izler hala duruyo 1.5 sene oldu hala geçmedi nasıl iyi geliyo bu

 14. arda diyor ki:

  yaklasik 1ay önce piknikte ates yakmaya calisirken cakmak kolumda yandi iz var gecer mi nasil gecer

 15. Anonim diyor ki:

  kardeşim tüp patlamasında yandı vucudunu yarısı yanık 3 ve 4 derece tedavi görüyor hastanede iz kalir mı

 16. dilek diyor ki:

  merhaba hocam dün yüzümü vivet tüy sarartıcı ile sarartım 3 dakika içinde sürdüğüm yerler su topladı ve çok kötü oldu ne yapmam gerekir..

 17. büşra diyor ki:

  benimde küçükken ayağıma kaynar su döküldü ve bunun yüzünden askeri okula gidemiyorum bu yanık izini geçirmenin yolu var mı

 18. Gökhann diyor ki:

  Hocamm yuzum yandı yenı bı ten geldı beyaz bu hep kalıcakmı dermatixjel krem kullanyrm geçermi lütfenn bi biglii

 19. eda diyor ki:

  bacağıma siği ilacı döküldü il.33 yanmış gibi oldu iz kalır mı kalmaması için yapabileceğim bi şey var mı

 20. duygu diyor ki:

  Benim 3 sene önce bacağıma kaynar su döküldü ama izi kaldı bunu nasıl yok edebiliriz çok rahatsızlık veriyo

 21. nergis diyor ki:

  Hocam benim yuzume yag sicradi yanma oldu bundan izleri kalirmi ve ne yapmam gerekio cvp ltfen

 22. simsim diyor ki:

  karnım, yaklaşık 2 ay önce ütü buharı ile yandı. iltah kurutucu kremler. ve kırmızı iğne kullandım ve yanıgın hava almasına dikkt ettim iyileşti ama iz kaldı. sizce ne yapmalıyım? 🙁

 23. sehrıban diyor ki:

  hocam yanagıma ütü dokandı once bırssey yok gıbıydı ama sımdı karardı sızce ız kalır mı

 24. ALİ diyor ki:

  Merhaba Hocam,

  Ben 5 yaşındayken üzerime kaynar su dökülmesi sonucu vucudumda yanıklar oluştu. Şuan yanık izi derin değil ancak deride yanık lekesi belirgin olarak görülmekte acaba bu izin tamemen giderilmesi konusunda önere bileceğiniz bir yöntem varmıdır. Şimdiden tşekkürler.

 25. arzu diyor ki:

  hocam bende küçükken ateşte yandım yüzümde yara izi var 21 yaşındayım be yanma etkisinin üzerinden 20 yıl geçti bu iz nasıl yok olabilir ?

 26. ferhad diyor ki:

  Salam ben azerbaycanliyim hocam bu gun ben yüzüme yod vurdum yüzüm kızardı tokununca cok arıyor yüzüm kızarmış qarşısını almaq icin ne yapmalıyım nolur cevab yazin??öncelikle teşekkür

 27. sehnaz diyor ki:

  Ben sehnaz dogal gazdan elim yuzim yandi ve yanik uzlari birakdi

 28. cansu diyor ki:

  hocam benim elime süt taştı ve şimdi buruş buruş oldu sonra soyuldu ve şimdide kızardı ne yapmama gerek sizce…

 29. elanur diyor ki:

  hocam bn elimi sobada yaktın ve cildi çıktı yerinden yara oldu şmdi ise başka cilt çıktı fakat buruşukluk ve pembe iz kaldı gitmesi için ne yapmalıyım lütfen yardım edin acil teşekkürler

 30. SEDAT diyor ki:

  HOCAM BENİM ESKİDEN BERİ BURNUMUN HEMEN USTUNDE KAZA GEÇİRDİM VE Bİ LEKE OLUŞTU ONU NASIL YOK EDEBİLİRİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.