Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

YAKIT TASARRUFU NASIL YAPILIR?

Yakıt tasarrufu her araç sürücüsünün ister benzin isterse de dizel bir araca sahip olsun kesinlikle kişisel bütçesine yardımcı olacak konular arasında yer alıyor. Zira bir yerden bir yere gitmek için kullandığımız araçlarımızın yüksek yakıt tüketimi gerçekleştirmesi neticesinde her sene binlerce lirayı sokağa atıyoruz denilebilir. Sizler için yakıt tasarrufu nasıl yapılır konusuna elimizden geldiğince değinmeye ve kafanızı karıştırmadan sadece temel noktaları aktarmaya çalıştık.

Gaz Pedalına Az Basın

Tahmin edebileceğiniz gibi ilk maddemiz tabii ki gaz pedalı kullanımı ile ilgili. Çabuk hızlanmayı sevdiğinizi biliyoruz ancak bir otomobilin gaz pedalına %25 ile %50 basmak arasında bile dağlar kadar yakıt tüketimi farkı mevcut. Dolayısıyla biraz daha yavaş bir şekilde hızlanarak kilometre başına düşen yakıt tüketiminizi hissedilir derecede düşürebilir, böylelikle her ay bütçenizde ciddi bir tasarruf kalemi yaratabilirsiniz.

Kışın Rölantide Beklemeyi Bırakın

Pek çok araç sürücüsü, motorun soğuk olduğunu söyleyerek bilhassa kış zamanlarında aracını on on beş dakikaya kadar rölantide bekletir ve yola çıkmadan önce motorun ısınmasını sağlamaya çalışır. Aslında sadece bir dakika kadar rölantide beklemek ve ardından yola çıkarak düşük devirde motoru ısıtmak hem aracın sağlığı hem de yakıt tüketimi için daha mantıklıdır.

Rutin Bakımları Unutmayın

Eskimiş motor yağı, çalışmayan bujiler, tıkanmış hava filtresi gibi pek çok etken maalesef aracınızın daha fazla yakıt tüketmesine neden oluyor. Pek çok kişi bakım masraflarından kısmak için aracını olması gerekenden daha geç bakıma götürüyor ancak bu durum yüksek yakıt tüketimi sağladığı ve araca kalıcı olarak zarar verdiği için uzun vadede aslında sizi zarara sokuyor.

Gereksiz Ağırlıklardan Kurtulun

Bagajımızda ihtiyaç duyacağımıza inandığımız pek çok şeyi taşımayı seviyoruz ancak arabaya koyduğumuz her ek ağırlık maalesef yakıt tüketimini arttırarak cebimize zarar veriyor. Ayrıca hem ağırlığı hem de aerodinamik etkiyi bozan yapılarıyla portbagaj, spoiler gibi eklentiler de aracın yakıt tüketiminin artmasının sebepleri arasında.

Vites Seçimine Dikkat Edin

Doğru anlarda doğru vitesi seçmek hem motorunuzun sağlığı hem de yakıt tüketimi için çok önemli. Bir rampayı inatla 5. viteste çıkmaya çalışmak, sonraki viteslere çok geç atmak gibi şeyler maalesef hem motorun zorlanmasına hem de fazla yakıt yakmasına neden olacaktır. Bilhassa aracını çok devirli kullanmayı sevenler bunun ceremesini çekeceklerdir. Genellikle dizel araçlarda 2500 devire gelmeden vites yükseltmek, benzinli araçlarda ise 3000 devire gelmeden vites yükseltmek optimum yakıt tüketimini sağlayacaktır. Lakin rampa yukarı gidişlerde bunu 500 devir yukarı çekebilir, inişlerde ise 500 devir aşağı çekebilirsiniz.

Klima ve Kalorifer Kullanımı

Yazın devamlı klimanın açık olması, kışın ise kaloriferin çalışması, hatta aracın farlarının açık olması bile yakıt tüketimini arttırır. Bu nedenle bu tip elektrikli ekipmanların çalışmasını biraz daha kontrol ederek ciddi miktarda yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.