Yağlarla Parfüm Yapımı

YAĞLARLA PARFÜM YAPIMI

Öz yağlar ya da esansiyel yağlar, son senelerde giderek daha fazla popülerlik kazandılar ve bilhassa sağlığa faydaları, cilde iyi gelmeleri ve genellikle yan etkilerden azade olmaları nedeniyle pek çok kadın ve erkek tarafından kullanılıyorlar. Ancak öz yağlarla parfüm yapımı maalesef ya çok az biliniyor, ya da bilenler yanlış bir şekilde uygulama yapıyorlar. Pek çok kişinin öz yağları doğrudan bir parfüm olarak kullandığını görmek mümkün ancak bilhassa asidik özelliğe sahip sert saf öz yağlar, maalesef cilt için hayli zararlı. Bu nedenle parfümümüzü yaparken biraz daha dikkatli olmak, yağları yumuşatacak malzemeler kullanmak gerekli.

Sizlere doğrudan malzeme adı vermek yerine genel olarak yöntemler üzerinde duracağımız için koku tercihiniz sizin malzeme seçiminize göre olacaktır.

Öncelikle, parfümümüzü taşıyacak olan taşıyıcı yağları seçmemiz gerekli. Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, badem yağı, avokado yağı, zeytinyağı ve nar tohumu yağı, kullanılan taşıyıcı yağlar olmaktadır. Bunlara taşıyıcı yağlar denilmesinin sebebi, doğrudan cilt üzerine uygulandıklarında herhangi bir sıkıntı yaratmamaları ve böylece daha sert yağlarla karıştırmaya müsait olmaları. Bazı öz yağların aşırı sert olmaları nedeniyle kesinlikle taşıyıcı yağlar olmadan doğrudan cilde sürülmemeleri gerekiyor. Dolayısıyla parfümünüzde temel olarak bu taşıyıcı yağların koku izleri bulunacaktır. Taşıyıcı yağımız parfümümüz içerisinde diğer öz yağlara göre en az %50 oranında bulunmalı.

Taşıyıcı yağımızı keyfimize göre seçtikten sonra, esas kokumuzu verecek öz yağı da aktarımızdan seçiyoruz. Bu noktada en dikkat edilmesi gereken şey, tüm kullanılan öz yağların %100 saf olmaları. Saflığı bozulmuş, kimyasal katılmış ve renklendirilmiş öz yağlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Yağların soğuk pres ile üretilmiş olmaları da bir diğer önemli nokta.

Bir diğer önemli öğemiz ise %70 derişime sahip bir alkol yahut votka (meyvesiz, aromasız). 300 mililitrelik bir alkolün içerisine taşıyıcı yağınızdan keyfinize göre, koku veren yağınızdan ise on damla kadar katabilirsiniz. Alkol burada öz yağı yumuşattığı için taşıyıcı yağdan vazgeçmek mümkün ancak alkol kullanmadan doğrudan öz yağı sürmek isteyenler, taşıyıcı yağı bol tutmalılar.

Genel geçer anlamda değerlendirmek gerekirse, 300 mililitrelik alkolün içerisine on damla kadar esas öz yağınızdan, on damla kadar da taşıyıcı yağınızdan damlatmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.