Yağ Aldırma Operasyonu

YAĞ ALDIRMA OPERASYONU

Yayın Tarihi30 Aralık 2015 | ESTETİK CERRAHİ

Yağ aldırma operasyonu, diyet veya spor gibi çözümlerle yağlarından kurtulamayanlar ve inatla kilolu olmaya inat eden bir vücuda sahip olanlar için denenebilecek estetik operasyonlar arasında yer alıyor. Yağ aldırma ameliyatı sayesinde oldukça kısa süren bir işlemin ardından hem yağlardan kurtulmak mümkün hale geliyor hem de tam olarak istenen görünüm elde edilebiliyor. Ancak bu operasyonun genellikle uzmanlar tarafından en son çözüm olarak önerildiği, ilk olarak diyet, sağlıklı beslenme ve spor yöntemlerinin denenmesinin tavsiye edildiğini de belirtelim. Lakin bazen hızlı bir şekilde kilolardan kurtulma gerekliliği olması liposuction ya da liposakşın adı da verilen bu işlemi mecburi kılıyor.

Yağ aldırma işleminin en çok önerildiği nokta, diğer kilo verme yöntemlerinin tam olarak istenen şekli almanızda yeterli olmamaları halinde kullanılmasıdır. Yani kilo verdiyseniz ve hala istenmeyen bölgelerde yağlar bulunuyorsa, bu yağları aldırarak en güzel görünümü yakalamak mümkün olmaktadır. Bilhassa baldırlar, göbek, göğüsler gibi bölgelerde uygulanabilen işlem, meme küçültme ameliyatlarında da alternatif olarak kullanılabiliyor.

80’li yıllarda yapılan hataların başında yağ aldırmayı direkt olarak kilo vermek amacıyla uygulamak geliyordu ve bu işlemler nedeniyle pek çok kadın sarkmalar, hayati riskler ve yeniden kilo alma gibi sıkıntılarla karşılaştı. İşlemin uygulanmasının ardından formunuza dikkat etmezseniz aynı bölgelerde yeniden yağlanmaların ortaya çıkabilmesi, çok uzun vadeli bir operasyon olmasına da engel olmakta.

Operasyon direkt olarak hastanelerde gerçekleştiriliyor ve sadece bir iki saat sürüyor. Yağların alınacağı bölgelere ilk olarak bir sıvı enjekte ediliyor ve bu sıvı sayesinde hücrelerin şişmeleri sağlanıyor. Şişen hücreler ise deri altına sokulan çok ufak iğnelerden oluşan vakumlama makineleri vasıtasıyla çekiliyor, böylece bölgeden alınıyorlar. Ancak son senelerde lazerli bir uygulama da gerçekleştiriliyor ve bu durumda yağ hücrelerinin şişirilip vakumlanması değil, eritildikten sonra vakumlanması hedefleniyor. Her iki yöntemden hangisinin sizin için daha uygun olduğuna ise tabii ki doktorunuz karar veriyor.

Ameliyatın hemen ertesi günü taburcu olmak mümkün ve genellikle hastalara herhangi bir dikiş atılmıyor. Operasyondan altı ay sonra tüm izlerin ortadan kalkması sayesinde hastalar sorusuz bir şekilde hayatlarına da devam edebiliyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.