Vücuttaki Elektriği Nasıl Atarız

VÜCUTTAKİ ELEKTRİĞİ NASIL ATARIZ?

İnsan vücudu temelde elektrik sinyalleri ile çalışır ve bunun yanında çevremizde bulunan nesnelerin her birinin kendi üzerinde bir statik elektrik yükü vardır. Dolayısıyla aslında çevremizi algılarken neredeyse tamamen elektrik etkileşimi içerisinde bulunduğumuz bir gerçektir. Fakat bu elektrik yükü, bir süre sonra vücutta birikim yapar ve bunun sonucunda çeşitli nesnelere dokunduğumuzda ciddi bir çarpılma yaşarız. Özellikle araba gibi elektrik yükü fazla olan nesnelere dokunduğumuzda çarpılmamızın sebeplerinden birisi de budur. Bu elektrik yükü zamanla bize zarar vermeye başlar ve dolayısıyla vücuttaki elektriği nasıl atarız sorusunun cevabını bilmek gerekir.

Öncelikle, vücuttaki tüm elektriği atmanın mümkün olmadığını belirtelim çünkü sinir hücrelerimiz elektrik ile çalışırken, kalbimiz bile elektriğin varlığı sayesinde atar. Yani insan bedeninin bir miktar elektrik yükü üretmeye ihtiyacı vardır. Aksi taktirde yaşamsal faaliyetlerimiz son bulacaktır. Bizim atmaya çalıştığımız kısım bu elektriğin fazlalık olan kısmı diyebiliriz.

Herkes, toprağa basmanın insana iyi geldiğini bilir ancak bunun neden olduğunun farkında değildir. Toprak, elektriği en iyi çeken şeydir ve bu yüzden ayaklarımızla toprağa bastığımızda, vücudumuzdaki tüm fazladan statik elektrik bir anda toprağa geçerek bizi anında rahatlatır. Kendinizi kötü hissettiğiniz zaman basacak ufak bir bahçe bulsanız bile bu işinize yarayacaktır.

Eğer toprağa basmak için uygun ortamınız yoksa tek yapmanız gereken güzel bir duş almak. Zira suyun elektriği iletim kabiliyeti çok yüksektir ve duş aldığınızda üzerinizden geçen su, tüm elektriğin alınmasını sağlayacaktır. Banyo sonrasında hissettiğimiz büyük rahatlamanın sebebi aslında suyun sıcaklığı ve temizlik değil, üzerinizdeki elektriğin alınmış olmasıdır.

Uzmanlar elektrikli cihazların çevrelerine sürekli olarak elektromanyetik radyasyon yaydığını belirtiyorlar ve buna maruz kalmak uzun vadede elektrik yükü birikmesine sebep oluyor. Dolayısıyla bilhassa uyku saatinden önce elektronik cihazlardan bir kaç saatliğine uzak durmak, sizin bu konudaki rahatsızlığınızı giderecek ve uykuya elektriksiz bir şekilde dalmanıza müsaade edecektir.

Saç kurutma makinesi gibi ürünler de elektrik yükü verirler ancak son zamanlarda negatif iyonlar yayan makineler, klimalar gibi ürünler ortaya çıktılar ve bunlar pozitif elektrik yükünüzden kurtulmanız için size destek sağlayacaklardır. Dolayısıyla negatif iyon yayan cihazları araştırmaya başlayabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.