Vücutta Su Tutumu Nedir, Nasıl Engellenir

VÜCUTTA SU TUTUMU NEDİR, NASIL ENGELLENİR?

Vücudumuzun yeterli su ihtiyacına kavuşması, hayati işlemlerini tamamlayabilmesi için gerekli ancak maalesef pek çok kişide gereğinden fazla su tutuluyor ve bu durum hem kilo artışına hem de şişliklere sebep oluyor. Halbuki normal ve sağlıklı bir bedende, sadece kullanılacak olan suyun tutulması gerekir ve ödem gibi su toplanmalarının olmaması gerekir. Dolayısıyla vücutta su tutumu nedir, nasıl engellenir konusunu masaya yatırmaya karar verdik.

Vücutta tutulan bu su miktarı damarlar içerisinde dolaşmaz ve dokularda, cildin altında depolanır. Yani aslında kullanımı olmayan ve boşa bekleyen bir sudur denilebilir. Bazen böbrek gibi organlardaki rahatsızlıklara bağlı olsa da çok yüksek ihtimalle yanlış alışkanlıklardan kaynaklanmaktadır.

Vücudun suyu tutmasının temel sebepleri arasında tuz tüketimi yer almaktadır. Zira tuzun suyu çeken bir yapısı vardır ve tuzun dengelenmesi için daha fazla su tutulur. Sadece yemeklere konulan doğrudan tuz değil, işlenmiş etlerdeki ve konservelerdeki tuz da benzer etkilerde bulunur. Dolayısıyla tuzu hayatımızdan çıkartmak için mücadele etmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Tuzun yanında şeker ve unlu mamüller tüketimi de vücutta su tutumunu arttırıyor. Uzmanlar boşuna 3 beyazdan uzak durmak gerektiğini belirtmiyorlar çünkü şeker ve unlu mamüller, kan şekerini aniden arttırarak insülin salgılatıyorlar ve neticesinde böbrekler sodyumu daha fazla emiyorlar. Bu durum ise az tuz tüketenlerin bile su tutumu ile karşılaşmalarına sebep olabiliyor. Yani 3 beyazı hayatınızdan çıkararak su tutumunun büyük oranda üstesinden gelmeniz mümkün.

Magnezyum ve potasyum tüketmek, vücutta su tutulmasına ciddi anlamda engel olmaktadır. Bunun için kuruyemişler, tam tahıllar, ıspanak ve bezelye, ayrıca lahana, pancar, muz ve kayısı tüketimi gerekli. Doğal yollardan alacağınız magnezyum ve potasyum, kalp sağlığınız için de faydalı olacaktır. Zira ikisi de sodyum birikimine engel oluyor ve böylece suyun vücuttan atılabilmesine imkan tanıyor.

Soda yahut maden suyu tüketmek de son senelerde çok popüler oldu ancak maalesef maden sularının içerisinde bol miktarda sodyum bulunuyor. Günde bir kaç şişe maden suyu tüketenler hem gereksiz yere tuz hem de şeker alıyorlar. Dolayısıyla bir şişeden fazlasını tüketmekten kaçınmak gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.