Vücutta Su Tutulması Nedenleri

VÜCUTTA SU TUTULMASI NEDENLERİ

Yayın Tarihi27 Ocak 2018 | ESTETİK CERRAHİ

Vücutta su tutulması nedenleri konusunda sizleri bilgilendirmek için makalemizi hazırladık ancak vücudun çok su içmekten kaynaklı olarak su tuttuğunu düşünmeyin. Zira zaman zaman uzuvlarımızda şişlikler ve kıyafetlere girerken zorlanma gibi etkilerini gördüğümüz su tutma sıkıntısı, aslında vücudumuzdaki sıvıların damarlardan çıkarak dokulara yerleşmesi ve buralarda ödem oluşturması olarak tanımlanıyor. Yani kollarda, bacaklarda ve karında şişkinlikler olarak tabir edilen bu durum, suyun damarlarda dolaşmak yerine cilt altında dolaşması olarak nitelendirilebilir. Buna sebep olan en önemli etkenleri değerlendirmeye çalıştık.

Sodyum tüketimi vücuttaki suyun atılmasına engel oluyor ve bu nedenle dokulara yerleşmeye başlayan su bir ödem halini alıyor. Dolayısıyla çok fazla tuzlu gıdalar tüketenlerin bu alışkanlıklarına bir son vermeleri, ayrıca konserve, soya sosu, işlenmiş et gibi ürünlerden de uzak durmaları gerekiyor. Tuzun suyu çeken yapısı maalesef fazla suyun böbreklere gitmek yerine dokulara çekilmesine neden oluyor ve bu da uzun vadede şişkinlikler ve rahatsızlıklar yaşamanıza neden oluyor.

Özellikle kadınlarda regl öncesi dönemde ortaya çıkan şişkinliklerin önlenmesinde magnezyum tüketiminin büyük faydaları görülmüş durumda. Dolayısıyla ödemlerden oluşan bu şişliklere karşı magnezyum desteği alabilir, dilerseniz ceviz, kuruyemişler, ıspanak, bezelye gibi besinlerden faydalanarak da magnezyuma ulaşabilirsiniz. Eczanelerde satılan magnezyum desteklerinin herhangi bir yan etkisi de yok ancak elbette aşırı tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Potasyumun da vücutta su tutmaya karşı ciddi bir önlem olması ve kolayca alınabilmesi, onu etkili bir tercih haline getiriyor. Potasyum eksiği olanlarda oluşan ödemler de bunun bir işareti. Kalp için de oldukça faydalı olan potasyumu brüksel lahanası, pancar, kayısı ve muz gibi ürünlerden elde edebilirsiniz. Potasyumun vücuttaki fazla sodyumun atılmasına yardımcı olduğunu da belirtelim.

Ülkemizde şekerli hamur işi ürünlerin sık sık tüketildiği ortada. Bu tip ürünler maalesef kan şekerinin ani artışına sebep olarak insülin seviyelerini yükseltiyorlar ve sonucunda böbreklerimiz de daha fazla sodyum emerek vücuttaki sodyum düzeyini arttırıyorlar. Dolayısıyla beyaz unla hazırlanmış ve özellikle de şekerli olan gıdalardan uzak durmamız, sodyum düzeylerinin düşürülmesi konusunda etkili olacaklardır. Ayrıca bu tip yüksek karbonhidratlı ürünlerin şeker hastalığına da davetiye çıkardığını unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.