Vişnenin Faydaları ve Yararları

VİŞNENİN FAYDALARI VE YARARLARI

Vişne maalesef ülkemizde bilinmesine karşın yeterince tüketilmeyen meyveler arasında. Çünkü kiraz çok daha tatlı bir lezzete sahip olması nedeniyle daha fazla tercih ediliyor ve vişne biraz daha tatlılarda veya hoşaflarda kullanılıyor. Halbuki vişne tüketmenin çok ciddi faydaları ve yararları mevcut. Bu nedenle fırsatını bulduğunuzda sadece kiraz değil, yanında biraz vişne de alın ve bu güzel lezzetin tüm sağlıklı yanlarını da bünyenize almaya çalışın. Dilerseniz hemen vişnenin mucize denilecek faydalarına bir göz atalım.

Vişnenin en dikkat çekici yanı, çok güçlü bir antioksidan olması nedeniyle vücudumuzdaki serbest radikalleri bir an önce ortadan kaldırabilmesi. Zaten meyvenin kendine has rengi de içerisindeki bu faydalı antioksidanlardan kaynaklanıyor. Çeşitli hastalıklardan bizi koruyabilen vişne, bağışlıklık sistemini de kuvvetlendiriyor ve cildimizin çok daha canlı durmasını sağlıyor. Bilhassa sigara, alkol tüketenler, bu ürünlerden aldıkları zararı vişne ile bir miktar telafi edebiliyorlar.

Kanser ile mücadelede de vişnenin büyük bir payı var çünkü vişnenin içerisinde hücrelerin kanserli hücrelere dönüşümünü engelleyen çok sayıda kimyasal madde bulunuyor. Bu maddeler sadece vişne ve kiraz gibi meyvelerde bulundukları için vişne tüketimini mevsiminde gerçekleştirmek ciddi bir fayda sağlayacaktır.

Vişnenin oksidasyonla mücadelesi, geceleri de güzel bir uyku çekmenize yardımcı olacak. Zira hem yorgunluk sebebi olan maddeleri ortadan kaldıran hem de melatonin salgısını arttıran vişne, böylelikle geceleri zihin ve fiziksel faaliyetlerinizin yenilenmesi için gerekli ortamı oluşturuyor. Özellikle uyku sorunları yaşayanların düzenli olarak vişne tüketmeleri gerekiyor.

A vitamini bakımından zengin olan vişne, göz sağlığı için ciddi anlamda faydalı. Zira pek çok göz damlasının içerisinde bile A vitamini bulunuyor ve bu vitamin sayesinde hem daha keskin bir görüş elde ediliyor, hem de kuruluk, sulanma gibi ek rahatsızlıklar da ortadan kalkıyor. Özellikle bütün gün bilgisayar başında olanlar göz sorunlarına karşı vişneden faydalanabilirler.

Bol lifli bir meyve olan vişne, bağırsaklar için de oldukça faydalı ve hem bağırsaklardaki iltihapların hem de vücuttaki diğer iltihapların dindiricisi konumunda. Özellikle mide ve bağırsak rahatsızlıklarından şikayet edenler için güzel bir çözüm olması mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.