Velayet Davası Neye Göre Belirlenir

Velayet Davası Neye Göre Belirlenir?

Boşanan çocuklu çiftlerin en büyük problemlerinden bir tanesi elbette velayetin kime verileceği konusudur. Anne ve babalar bu konuda anlaşamadıkları zaman genellikle velayet davası açılmaktadır ve bu davanın sonucuna göre çocuğun kimde kalacağı ve diğer ebeveynin çocuğu hangi sıklık ile ve nasıl göreceği belirlenmektedir. Dolayısıyla hem ailelerin hem de çocuğun hayatında oldukça önemli bir an olduğu söylenebilir. Velayet davası neye göre belirlenir diyenler için hakimlerin değerlendirdikleri genel kriterlere biraz değinmemiz gerekli.

Öncelikle, eğer çocuk annenin varlığına ve bakımına ihtiyaç duyan bir yaştaysa, velayet kesin olarak anneye verilmektedir. Bu konuda psikologlar, pedagoglar ve sosyal hizmetler uzmanı görüş bildirmektedir ve vaka durum özelinde incelenmektedir. Zira her çocuğun yapısı kendine münhasırdır ve bu yüzden çocuk özelinde karar verilmesi gerekmektedir. Lakin çocuğun anneye verilmediği bazı durumlar da mevcuttur. Bu durumlar arasında annenin cezaevinde bulunması, bulaşıcı ve tehlikeli hastalıklara sahip olması, düzenli bir yaşantısının olmaması ve vesayet altında olması gibi kriterler bulunmaktadır ve annenin hayatının çocuk için uygunsuz olması, onun babaya verilmesine sebep olabilir.

Velayet davasında öncelik çocuk üzerinedir ve anne babaların öncelikleri göz ardı edilir. Yani çocuğun sağlıklı bir gelişime sahip olabilmesi için yeter koşullar aranmaktadır. Bunda çocuğun cinsiyetinden ve yaşından tutun da sağlık durumuna, eğitimine ve maddi imkanlara kadar pek çok kriter mevcuttur. Hakimler çocuğun boşanmadan en az zarar göreceği durumu belirlemekle yükümlüdürler. Bu konuda genellikle kardeşlerin birbirlerinden ayrılmaları istenmez ve onların velayeti yüksek ihtimalle tek bir tarafa verilir. Lakin bu konuda farklı uygulamalar da şartlar gereğince ortaya konulabilirler.

Eğer çocuk anne bakımına ihtiyaç duyduğu yaşları geçtiyse ve taraflar arasında seçim yapabilecek zihinsel olgunluğa eriştiyse, onun görüşleri de dinlenir ve bu durum karar üzerinde ciddi anlamda etkili olur. Fakat bunun değerlendirilmesi de yine uzmanların görüşmeler sonucunda elde ettikleri bilgilere göre olmaktadır. Yani çocuk istediği için bir tarafa verilmesi herhangi bir garanti içermemektedir.

Tarafların alkolik olmaları, işsiz olmaları, adli kayıtlarının bulunması ve diğer geçmişe veya şu ana dair bilgileri de velayet davasında kullanılabilir ve sonucu etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.