Varis Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

VARİS NEDİR, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Yayın Tarihi13 Ekim 2012 | ESTETİK CERRAHİ

Varis Nedir?

Varis ülkemizde pek çok kadının en büyük dertlerinden birisi olmaya devam ediyor. Bacaklarda bulunan koyu renkli damar yapısı ile kendini belli eden varis kimi durumlarda hiç bir belirti dahi vermeden “huzursuz bacak” sendromu ile hayatınıza çoktan girmiş olabilir.

Uzun süreler boyunca ayakta durmak zorunda olanların veya tam tersi sürekli oturmak zorunda olanların çok daha fazla risk altında olduğu varis rahatsızlığı bacağınızın içerisinde kanın doğru iletimini sağlayan kapakçıkların deforme olmasından kaynaklanıyor. Bacaklardan yukarı çıkması zorlanan kanın ayağa doğru ilerlemesiyle biriken kan varisin getirdiği rahatsızlıklara ve kötü görüntüye sebep oluyor.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Eğer bacaklarınızda sürekli olarak rahatsızlıklar hissediyorsanız, uzun çalışma saatlerinin ardından ağrılar çekiyorsanız, bacaklarınızda az veya çok belirgin olmaya başlamış damarlar, bazı durumlarda yaralar meydana gelmeye başladıysa varis olsun veya olmasın uzman bir doktora görünmeye ihtiyacınız var demektir.

Varis Tedavisi Nasıldır?

Varis tedavisini gerçekleştirmenin en başında hastanın kendi davranışları gelmektedir. Tedavi süresince hasta bacaklarına binen yükü azaltmak için kilo vermeli, bacak kaslarını güçlendirmeli, hayatını daha aktif bir hareket haline getirmeli ve imkanı varsa düzenli spor yapmalı.

Bunun yanında beslenme rejimini lifçe zengin gıdalarla, sebze ve meyve ağırlıklı olarak yürütmek gerekiyor. Kafein ve kola gibi içeceklerin damarların çok daha fazla görünmesini sağladığı unutulmamalı.

Dar kıyafetlerden mümkün olduğunca kaçınılması gereken varis hastalığında hafif vakalarda lazer tedavisi yeterli olurken ilerlemiş varis hastalarında ameliyatlara gereksinim dahi olabilmekte. Bu nedenle belirtilerden şüphelendiğinizde veya belli aralıklarla kontrol için uzman hekimlere görünmenizde fayda var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.