Varikosel Belirtileri Nelerdir

VARİKOSEL BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yayın Tarihi18 Temmuz 2018 | ESTETİK CERRAHİ

Erkeklerde üreme sağlığı hususunda karşımıza çıkan en önemli rahatsızlıklardan bir tanesi varikosel ve bu nedenle varikosel belirtileri nelerdir sorusunu sormak ve bu konuda bilgi sahibi olmak her erkek için neredeyse mecburi. Aksi taktirde doğru zamanda tedavi olanaklarından mahrum kalmak ve infertilite yani kısırlık ile karşılaşmak mümkün oluyor. Günümüz tıbbı ile tedavisinde çok yüksek bir başarı oranı yakalanabilmesi sayesinde çocuk sahibi olamayan çiftler de bazen bu umutlarına kavuşabiliyorlar.

Varikosel Nedir?

Varikosel yani testis damarlarında varis olması durumu, testislerdeki toplardamarların genişlemesi ve varis yapısı alması neticesinde ortaya çıkmakta ve genellikle başlarda hafif, ilerleyen zamanlarda daha ağrılı bir süreçle kendini belli ediyor. Yapılan araştırmalar, tüm erkeklerin %10’undan fazlasında varikosel belirtileri görüldüğünü, kısır olan erkeklerde ise bu oranların %40’ları aşabildiğini gösteriyor. Yani aslında o kadar da nadir rastlanan bir rahatsızlık olmadığını unutmamak lazım.

Genişleyen ve büyüyen toplardamarlar ise maalesef testislerde sıcaklık artışına neden oluyorlar ve bu nedenle sperm üretimi ile kalitesinde düşüşler ortaya çıkıyor. Hatta, toplardamarlardaki kanın tekrar testislere doğru akması nedeniyle çok ileri vakalarda kalıcı olarak testislerin yetersiz oksijen ve besin almasına bile neden olabiliyor. Bu yüzden varikosel belirtilerini fark ettiğiniz anda sağlık kurumlarına başvurarak gerekli tetkikleri yapmanız öneriliyor.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel’in varlığını anlayabilmek için hastaların kendilerine yapabilecekleri en önemli tetkik, bölgedeki ağrı düzeyini gözlemlemek. Zira bazen oturuş şekilleri ve darbelerden dolayı testislerde ağrı olabilse de, uzun vadeli ve bitmeyen ağrılarda şüpheye kapılmak gerekiyor. Rahatsızlığın ilk dönemlerinde hiç bir belirti olmaması nedeniyle ergenlik döneminde bu rahatsızlığa sahip olan gençler genellikle daha ilerleyen yaşlarda bunun farkına varıyorlar.

Bilhassa uzun süre oturma veya uzun süreli ayakta kalma gibi durumlarda artan bu sürekli ağrılar, yatmayla birlikte biraz hafiflerler. Ağrıların yanında sıcaklama, terleme gibi kişiyi rahatsız edici etkilerin sürekli olması da varikoselin tespitinde önemli bir yere sahip. Akşam saatlerine doğru bu belirtiler daha da artar ve gün sonunda hayatı hastalar için biraz eziyetli hale getirir.

Hastalığın en ileri dönemlerinde ise bu varisleşmiş damarlar, dışarıdan bile gözlenebilir hale gelirler. Hastaların bir bölümünde ise testis küçülmesiyle karşılaşılması mümkün ancak bu durum tüm hastalarda ortaya çıkmıyor.

Doktorlar ise genellikle direkt olarak el muayenesi ile rahatsızlığı kolayca tespit edebiliyor, gerekli tedavi konusunda hastaları yönlendirebiliyorlar. Bu nedenle ağrı ve sızılardan dolayı telaş yapmamak, ilk olarak doktorun bu konudaki muayene sonuçlarını beklemek daha iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

Varikosel Tedavisi

Varikoselin çok ileri aşamalarda olmadığı durumlarda, doktorlar sadece destekli iç çamaşırları ile hafif bir tedavi öneriyorlar çünkü toplardamarlardaki kapakçıklar bu sayede normal işlevlerini yerine getirerek ilerlemiyorlar. Bunun yanında, hastaların her sene düzenli olarak kontrole gelmeleri öneriliyor.

Biraz daha ilerlemiş vakalarda ise hem damarların bağlanması ve böylece ilerlemelerinin engellenmesi sağlanıyor, hem de bazı durumlarda damarları engelleyici özel bir madde testislere enjekte ediliyor. Bu yöntemlerin hangisinin kullanılacağı doktorunuz tarafından sebepleriyle birlikte size tabii ki belirtilecektir.

Sürekli ağrılar, çok belirgin damarlar gibi ileri vakalarda ise varikosel onarımı adı verilen bir diğer cerrahi operasyon tercih ediliyor. Bu sayede hem tıkanmış olan damarlar ortadan kaldırılıyor ve buralara kan akışı engelleniyor, hem de kısırlık gibi durumlara karşın etkin bir tedavi yürütülüyor. Varikosel operasyonunun ardından hastalar bir kaç saat içerisinde taburcu olabiliyor ve çok zorlamamak kaydıyla günlük hayatlarına da devam edebiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.