Vajinal Akıntı Nedir, Neden Olur

VAJİNAL AKINTI NEDİR, NEDEN OLUR?

Yayın Tarihi30 Ocak 2014 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Vajinal akıntı aslında her kadında normal düzeylerde bulunması gereken ve vajinanın iç kısmının hem temiz hem de uygun sıcaklıkta kalmasına yardımcı olan fizyolojik etkenlerden bir tanesi. Normal olarak nitelendirebileceğimiz bir vajina akıntısının şeffaf yahut beyaz renkte olması, günlük olarak kullandığınız pedlerin bir tanesinden fazlasını gerektirmemesi ve aynı zamanda kötü bir koku yapmaması gerekmektedir. Ayrıca vajina bölgesindeki sorunların bazen boşaltım sisteminde de ağrı yapabilmesi nedeniyle işeme sırasında yanma gibi belirtiler de vajinal akıntı gibi sorunların bir belirtisi olabilir.

Kendiniz akıntının çok fazla olduğunu düşünüyorsanız yahut bir uzmandan bu konuda yardım aldıysanız ve bu şekilde bir tanı koyulduysa, bazı doğum kontrol haplarının haricinde ciddi bir engelleme yolu bulunmamaktadır. Ancak doğum kontrol haplarının hormonal etkileri nedeniyle pek çok kadın tarafından tercih edilmemesi onu biraz daha zor bir tercih haline getiriyor. Elbette akıntıya karşı günlük ped kullanımına devam edebilirsiniz ancak bu durum sadece akıntıyı uzaklaştırmanızı sağlayacaktır.

Fakat doğal olarak fazla akıntıya sahip olan kadınlar haricinde, bir de çeşitli vajina rahatsızlıklarından kaynaklanan akıntılarla karşı karşıya olan kadınlar da vardır. Bu tip rahatsızlıklar hem hastanın kendisine rahatsızlık verirken, aynı zamanda cinsel partnere de bulaşabilme riski taşımaktadır ve dolayısıyla tedavi edilmeleri gerekir. Bu tip hastalıklar bazen virüslerden, bazen bakterilerden ve bazen de bölge içerisinde dışarıdan görünmeyebilen mantarlardan dolayı da kaynaklanabilmektedir.

Özellikle ülkemizde cinsel ilişki yaşının oldukça yüksek olması nedeniyle kadınlar bu tip konularda çekinceler yaşayabiliyorlar ve doktora görünmeyi istemiyorlar. Ancak tam da bu noktada, cinselliğe uzak olan kadınlarda sık rastlanan mantar sorunları devreye girmektedir ve bu mantarların sağlıklı bir vajina için olmaları durumunda ortadan kaldırılmaları gerekmektedir.

Aynı zamanda hem hamilelik döneminde hem de vücuttaki diğer rahatsızlık ve hastalıkların olduğu dönemlerde vajinal sıvı üretimi artabilmektedir ve bu sıvılar bazen daha büyük sorunların belirtisi olabilmektedirler. Bilhassa hamilelerin amniyo sıvılarının gelmesi durumuna karşılık, normalde sahip olmadığınız akıntılarla ve özellikle renkli, kokulu ve ağır akıntılarla karşılaştığınızda hiç vakit kaybetmeden sebebini bulmak için uzman doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.