Vajina Daraltma Ameliyatı Nedir

VAJİNA DARALTMA AMELİYATI NEDİR?

Yayın Tarihi10 Şubat 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Kadınların karşılaştıkları sıkıntılardan birisi olan vajina genişlemesi, maalesef bazen genetik sebeplerden, bazen de doğum yapma gibi sonradan ortaya çıkan etkilerden dolayı başa gelebiliyor. Pek çok estetik operasyonun genellikle sadece göze hitap etmesine karşın, vajina daraltma ameliyatı direkt olarak işlevsel bir yapıya sahip olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Zira genişleyen vajina, çiftlerin cinsel hayatına sekte vurabiliyor ve bu yüzden pek çok evlilikte bundan kaynaklı sorunlar da ortaya çıkabiliyor. Ancak estetik cerrahinin artık çok gelişmesi sayesinde, bunu bir sıkıntı olmaktan çıkartabilirsiniz.

Vajinanın genişlemesine neden olan çeşitli sebepleri kısaca listelemek gerekirse;

  • Genetik sebepler
  • Doğum yapma
  • Ameliyatlardaki kesikler
  • Kazalar
  • Yaşlanma ve deformasyon

Vajina daraltma operasyonu her kadında uygulanabiliyor ancak süregelen hastalıklarınız mevcutsa, bunlar konusunda doktorunuzu bilgilendirmeniz, operasyon esnasında veya sonrasında karşılaşabileceğiniz komplikasyonları önlemek konusunda size ve doktorunuza yardımcı olacaktır.

Ameliyat gerçekleştirilirken, vajinanın arka bölümlerinden belli bir miktarda doku dışarı çıkartılır ve bu doku kullanılarak kasların daha sıkı hale gelmesi sağlanır. Ayrıca kesiklerin atıldıkları yerler birbirine daha yakın tutularak dikilir ve bu sayede vajinanın daralması sağlanır. Operasyon sayesinde genellikle vajinanın daralması sağlandığı gibi, dışarıdan da daha iyi bir görünüm kazandırılması hedeflenir. Özellikle de dış dudaklarının şeklinden ve görünümünden memnun olmayanlar, vajina şekillendirme operasyonunu da aynı esnada gerçekleştirebiliyorlar.

Bir saatten daha az süren vajina darlaştırma ameliyatı, bir günlük gözlemin ardından taburcu olmanızla sonuçlanır. Kullanılan anestezi yöntemleri sayesinde de pek bir ağrı çekmeniz mümkün değil. Ancak maalesef iki aya kadar varabilen cinsel ilişki yasağı sebebiyle dikkatli olmanız gerekli.

Operasyon esnasında pek çok doktorun kendiliğinden eriyen dikiş iplikleri kullanmaları ise, işlemlerin ardından dikiş aldırma gibi prosedürlerin ortadan kalkmasını sağlıyor. Dikişleri zorlamayacak şekilde günlük hayatınızı sürdürmeniz, ayrıca kolayca banyo yapmanız da mümkün. Lakin bisiklet sürme, çok uzun sürelerle sert yerlerde oturma, ters hareketler yapma gibi bazı konularda dikkatli olmanız, işlemin başarısını korumak için önemli. Doktorunuza daha sonra kontrol için gidebilir ve ondan da ne zaman tam olarak günlük yaşamınıza dönebileceğinize dair bilgiler edinebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.