Vadeli Mevduat Hesabı Nedir

VADELİ MEVDUAT HESABI NEDİR?

Yayın Tarihi04 Ağustos 2018 | EĞİTİM

Para biriktirmek isteyenler, genellikle döviz, altın, hisse, yatırım fonları gibi yatırım araçlarını değerlendirebiliyorlar ancak pek çok tüketici maalesef bu tip karmaşık yatırım işlemleri ile ilgilenmekten pek hoşlanmıyor. Dolayısıyla parayı kendi para birimimiz olan Türk Lirası’nda tutabileceğimiz vadeli mevduat hesapları bu noktada büyük bir önem kazanıyor. Vadeli mevduat hesabı nedir ve nasıl açılır diyenler için hemen gerekli bilgileri sunmaya başlayalım.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli mevduat hesabı, tüketicilerin paralarını bankada saklamalarına imkan vermektedir ve bankaya verdiğiniz parayı kullanmama garantisi sonucunda bankanın size bir faiz ödemesi gerçekleştirmesi ile sonuçlanır. Yani 30 günlük vadeyle bankaya para yatırdığınızda, o parayı 30 gün boyunca çekmezseniz, banka size paranızı işlettiği için belli bir faiz oranına göre ücret öder. Bu vade günlük, aylık veya yıllık olabileceği için karar tamamen size kalıyor ancak farklı vadelerde farklı faizlerin verilebileceğini de unutmamalısınız.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli mevduat hesapları genellikle normal mevduat hesaplarına bağlı olarak çalıştıkları için, tercih ettiğiniz bankada bir vadesiz mevduat hesabınızın olması gerekir. Bunun ardından isterseniz banka şubesine giderek, isterseniz de internet yahut cep bankacılığı imkanlarını kullanarak kolayca vadeli mevduatınızı istediğiniz şubede açabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Çalışmaktadır?

Vadeli mevduat hesabınıza para yatırdıktan ve vadenizi seçtikten sonra tek yapmanız gereken vadenizin dolmasını beklemek. Vade dolma zamanından önce para çekmeniz halinde vadeniz bozulacaktır ve bu nedenle aylık vadelerde 29. günde bile paranızda tek bir lira dahi çekseniz, bütün bir ayın faiz getirisi maalesef boşa gidecektir. Bu nedenle vade kararı verirken o paraya ne kadar zamanda ihtiyaç duyabileceğinizi belirlemeli, yanlış kararlar vermekten uzak durmalısınız.

Bazı bankalar, vade bitiminde direkt olarak tüm parayı vadesiz mevduat hesabına aktarırken, bazıları ise otomatik olarak vadeyi yenileme yoluna gidebiliyorlar. Bazı bankalarda ise her iki seçenek de tüketiciye sunuluyor, o tercihe göre ay sonunda vade aktarılıyor yahut yenileniyor.

Her ne kadar genel anlamda vadeli mevduatlar paranızın değerinin korunmasını sağlasalar da, onlarla ciddi bir getiri elde etmek pek mümkün sayılmaz. Daha riskli ancak getiri ihtimali yüksek seçeneklere erişmek için döviz, altın ve hisse senedi gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.