Üzerimdeki Elektriği Nasıl Atabilirim

ÜZERİMDEKİ ELEKTRİĞİ NASIL ATABİLİRİM?

Vücudumuz elektriklenmeye çok eğilimli bir yapıdadır ve günlük hayatta çevremizdeki herşeyden bir şekilde statik elektrik yükü alırız. Hele ki sık sık fön kullanmak, yünlü giyinmek veya statik elektrik kaynaklarının çevresinde bulunmak gibi faktörler, bu elektriklenmenin daha da hızla gerçekleşmesine sebep olur. Buna bir de toprağa basmadan geçen günleri eklediğimiz zaman üzerimdeki elektriği nasıl atabilirim sorusu da önem kazanmaya başlar. Zira günümüzde dokunduğumuz her şey bizi çarpar hale geldi.

Elektriği vücuttan atmanın en kolay yolu, toprağa basmak. Zira toprak adı üzerinde en iyi topraklama vesilesidir ve vücuttaki tüm elektrik dengesi toprağa basıldığında normal haline döner. Hatta dilerseniz toprak üzerine biraz yatabilir ve bu işin daha da hızlı gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Eskilerin bir bildiği var elbette.

Eğer toprağa basmak için imkanınız yoksa ve evdeyseniz bir duş almayı da tercih edebilir, en kötü ihtimalle ellerinizi yıkayabilirsiniz. Suyun yüksek iletkenliği sayesinde tüm statik elektriğiniz kolayca üzerinizden atılacaktır ve banyo yapanların büyük rahatlık hissetmelerinin temel sebeplerinden birisi de budur.

Pek çok kişi elektriklenmeyi yatmadan önce atmadığı için geceleri uyku sıkıntıları ile başetmek zorunda kalıyor. Halbuki yatmadan en az bir saat önce elektronik cihazlarınızı kapatır, modeminizi de uyurken kapalı hale getirir, yatak odanızda elektromanyetik faktörler yaratacak şeyleri ortadan kaldırırsanız, kat kat daha dinlenmiş halde uyanacağınızı garanti ediyoruz.
Son dönemlerde negatif iyon saçan klima, kurutma makinesi gibi ürünler piyasaya sürüldüler. Bu ürünler sayesinde pozitif iyonlarınızın cihazınızdan gelen negatif iyonlar tarafından nötralize edilmelerini sağlayabilirsiniz. Özellikle devamlı kapalı mekanlarda olanlar için bu bir gereklilik denilebilir.

Bunun yanında anti-statik kol ve ayak bileklikleri de son dönemlerde oldukça revaçta. Bu ürünlerin de statik elektriğe karşı mücadele ettikleri belirtiliyor.

Unutmayın ki yaşadığınız ortamda ne kadar çok elektrik yükü varsa, sizin yükünüz de o kadar çok olacaktır. Dev gökdelenler aynı zamanda o kadar çok elektrik tüketimi ve elektrik şebekesi anlamına gelirken, bahçeli bir müstakil ev çok çok daha az statik elektrik üretecektir. Bu yüzden nerede yaşadığınıza dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.